Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Jak zadbać o akumulator przed zimą?

Data publikacji: Autor: ip / dziennikbaltycki.pl / x-news

Fot. Johnson Controls Akumulatory samochodowe lubią zawodzić, gdy temperatura spada poniżej zera. Najcześciej jest to równoznaczne ze spóźnieniem się do pracy lub długim czekaniem na pomoc drogową. Ekspert w dziedzinie akumulatorów w Johnson Controls, dr Eberhard Meissner, przekazuje trzy proste sposoby na zachowanie sprawności akumulatora.

Fot. Johnson ControlsDziałaj zapobiegawczo – sprawdzaj swój akumulator

Przy chłodnej i wilgotnej pogodzie samochód zużywa więcej energii zwiększając obciążenie akumulatora, co może czasami prowadzić do jego awarii. Podobnie, jak ze sprawdzaniem świateł i wymianą opon na zimowe, kierowcy powinni pamiętać również o kontroli stanu akumulatora. Niezależnie od wieku pojazdu prosty test w serwisie, u dystrybutora części lub na stacji kontroli pojazdów pomoże ustalić, czy akumulator ma szansę przetrwać zimę. Najlepsza wiadomość? Taki test jest zwykle bezpłatny.

Wymiana akumulatora – zostaw to profesjonalistom

Fot. Johnson ControlsKiedyś wymiana akumulatora była prosta: wyłączyć silnik, poluzować zaciski, wymienić akumulator, dokręcić zaciski biegunów – i gotowe. Teraz nie jest to już takie łatwe. Akumulator jest częścią złożonego układu elektrycznego i zasila szeroką gamę funkcji związanych z komfortem i oszczędzaniem paliwa, takich jak klimatyzacja, podgrzewane fotele czy system Start-Stop. Ponadto akumulator może być zainstalowany w innym miejscu, niż pod maską, na przykład w bagażniku lub pod siedzeniem. Wówczas do jego wymiany potrzebne są specjalistyczne narzędzia i wiedza. Dlatego w celu zapewnienia bezproblemowej i bezpiecznej wymiany akumulatora najlepiej skontaktować się z serwisem.

Fot. Johnson ControlsWybierz odpowiedni akumulator

Nie każdy akumulator pasuje do każdego samochodu. Akumulator o zbyt małej mocy może nie uruchomić pojazdu lub spowodować problemy z zasilaniem podzespołów elektrycznych. Oszczędne pojazdy z systemem Start-Stop z nieodpowiednim akumulatorem mogą funkcjonować nieprawidłowo. Potrzebna jest technologia oznaczona skrótem „AGM” lub „EFB”. Najlepiej przestrzegać oryginalnych specyfikacji podanych przez producenta pojazdu. Pomoc w zakresie wyboru odpowiedniego akumulatora na wymianę można uzyskać w serwisach lub u ekspertów motoryzacyjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • dziadek (gość)

  pamiętam takie zbawienne rady z czasów tzw niedobrej komuny: jak robić?> -> róbcie tak by było dobrze

 • slumdog (gość)

  Polecam poradnik w wersji instant, bardziej skrótowo i przystępnie. Do powieszenia w garażu wręcz: http://spoti.pl/dokument/11307/jak-dbac-o-akumulator

 • n (gość)

  Super rada, kup nowy.

 • n (gość)

  Super rada, kup nowy.

 • noname (gość)

  >Teraz nie jest to już takie łatwe. Akumulator jest częścią złożonego układu elektrycznego i zasila szeroką gamę funkcji związanych z komfortem i oszczędzaniem paliwa, takich jak klimatyzacja, podgrzewane fotele czy system Start-Stop. No i co za różnica przy wymianie? Stary na śmietnik a nowy do środka. Dokładnie tak samo jak 20 lat temu.

 • Piotr Ł (gość)

  Pozdrawiam Piotra S.

 • potrzebujacy (gość)

  No rzeczywiscie super porada!

 • Grzegorz T. (gość)

  Czasami lepiej jest wymienić akumulator niż co roku mieć te same "przygody". Mamy na rynku wiele polskich producentów, którzy naprawdę nie odstają jakością od zagranicznych firm. Sam od kilku dobrych lat jeżdżę na Jenoxie i nie mam totalnie mu nic do zarzucenia. Ani razu mnie nie zawiódł. To dobry sprzęt za bardzo atrakcyjną cenę. Założę się, że będzie na lata a teksty typu po roku musiałem wymienić można wsadzić między bajki bo wady danej sztuki niekoniecznie muszą wynikać z błędów produkcji..

 • egon (gość)

  Świetny poradnik, kup nowy! I koniec porady! Ile za tę świetną poradę otrzymał "Dziennik bałtycki" Nic o czyszczeniu klem i posmarowaniu ich wazeliną techniczną czy spr. gęstości elektrolitu, poziomie elektrolitu, naładowaniu akumulatora czy wreszcie o sprawdzeniu jego wydajności prądowej! Brawo wy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości