Wszystko
o samochodach

Porady / LPG Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o auto z LPG? Przygotuj swój samochód na zimę

Data publikacji: Autor: Materiał powstał we współpracy z Stag

Stag Instalacja LPG to korzyści związane z eksploatacją samochodu i niższe koszty za paliwo. Ten przywilej nie zwalnia jednak kierowców z dbania o swoje auto i należyte przygotowanie pojazdu do zimy. "Jak dbasz, tak masz" brzmi stare powiedzenie. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, przed przygotowaniem samochodu z instalacją LPG do okresu zimowego.


Lekka zima to dalej zima. Zadbaj o samochód


Choć prawdziwe zimy z intensywnymi opadami śniegu i siarczystymi mrozami bardziej mamy w sferze wspomnień, to ciągle są znaczne zauważalne różnice między latem a zimą. W okresie zimowym kierowcy zmagają się:


•    z solą drogową,
•    większą wilgotnością,
•    z temperaturami poniżej 0 st. Celsjusza.

Przegląd przed zimą może zaoszczędzić kierowcom wielu problemów, a jak powszechnie skądinąd wiadomo - lepiej zapobiegać, niż leczyć.Auto z LPG. Kiedy należy zrobić przegląd?


Pierwsze pytanie, które pojawić się może w głowie świeżo upieczonego posiadacza samochodu z instalacją LPG brzmi: kiedy trzeba zrobić przegląd i jak dbać o nowy babytek?

Jak zaleca AC S.A, właściciel marki STAG będącej liderem wśród producentów instalacji autogaz, przegląd należy wykonać:
•    zgodnie z terminami zalecanymi przez producenta instalacji,
•    zalecany dystans po którym należy udać się do warsztatu to 10 tys. przejechanych kilometrów.

Jeżeli jeździmy stosunkowo niewiele i osiągane przebiegi nie są duże to i tak zaleca się raz w roku zrobić przegląd.

Przegląd samochodu z instalacją LPG. Na co należy zwrócić uwagę?


Podstawowe czynności związane z przeglądem instalacji LPG to sprawdzenie instalacji na połączeniu przewodów. Nieszczelne przewody mogą powodować nieprawidłowości w działaniu silnika na LPG. Pod szczególną uwagą powinny być wsystkie elementy układu zapłonowego, czyli cewka, czy cewki zapłonowe, a także przewody wysokiego napięcia i świecie. Pamiętać również należy, że przewody wysokiego napięcia w silniku, który jest zasilany instalacją gazową są wrażliwe na warunki atmosferyczne, dlatego warto sprawdzić ich stan przed zimą.

Równie ważna jest wymiana filtrów. Ich rola jest niezwykle ważna, ponieważ zabezpieczają silnik przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do zbiornika w trakcie tankowania paliwa. Zapchane filtry grożą:


•    spadkiem mocy przy przyspieszaniu,
•    nierówną pracą silnika.

Kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem dbania o samochód z instalacją LPG, nie tylko przed zimą, jest jej regulacja. To proces, który pozwoli uzyskać płynną jazdę i odpowiednie używanie paliwa. Jeśli tego nie przypilnujemy to samochód będzie palił więcej paliwa, niż powinien.

Co jeszcze warto zrobić przed zimą?


Wśród elementów eksploatacyjnych, które warto sprawdzić w swoim samochodzie przed zimą znajdują się również świece zapłonowe. Silnik zasilany gazem zmaga się z innymi warunkami, niż w przypadku benzyny, co odbija się na układzie zapłonowym. Odbija się to na żywotniści świec zapłonowych. Trzeba pamiętać, że niesprawne świece oznaczają problemy przy odpaleniu samochodu w niskich temperaturach.

Przy okazji przyjrzeć należy się w jakim stanie są przewody wysokiego napięcia, a także zweryfikować, czy olej silnikowy był wymieniony w terminie.

Do elementów, które się zużywają należą też wtryskiwacze i reduktor gazu. Doświadczony specjalista na pewno zwróci na nie uwagę. Butla i okablowanie z reguły wystarczają na całe "życia auta", gdyż nie są podatne na złą jakość gazu, czy też zużycie wynikające z wielokrotnego rozruchu silnika. przy okazji przeglądu dobrze jednak przy okazji sprawdzić, w jakiej są kondycji.

Wybierz dobry warsztat z autoryzacją producenta


Wracając do zasady - "jak dbasz, tak masz" powierzając przegląd swojego samochodu dobrze zorientować się, w czyje ręce powędruje nasz samochód. Wybór dobrego warsztatu autoryzowanego przez producenta jest niezwykle istotny. Na liście sprawdzonych firm gości firma AC S.A., która zainstalowała autogaz w ponad milionie pojazdów. Pozycja lidera zobowiązuje, a Autoryzowany Serwis  STAG zadba, by Twój samochód został wyposażony w komponenty sprawdzonej i dobrej jakości.

Szczegóły związane z AC znajdziesz na stronie internetowej https://www.ac.com.pl/.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • radek (gość)

  moje auto było już na przeglądzie, jest w aso forda akcja jesień, za 69 zł można sprawdzi całe auto m.in. światła, akumulator, hamulce

 • kukiczek (gość)

  a to jakaś promocja teraz jest w aso forda?

 • Basia (gość)

  Tak, akcja jesień, trwa do 18 grudnia, jeszcze zdążysz się umówić.

 • Jarry (gość)

  Co z tego, że zrobią Ci przegląd w aso, gdy nie dociera do nich, że masz auto z LPG. Wymienili mi świece i dali fabryczne, nieprzeznaczone do LPG (samochód po kilku tyś. km pracuje wyraźnie słabiej), a ty nic im nie udowodnisz. Wolę odwiedzić swojego mechanika - specjalistę, który doradzi. Dzięki niemu korzystam ze świec BRISK Silver za które zapłacę niecałe 17 PLN na stronie Expert Auto.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości