Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o starsze auto?

(ip)
Fot: Mission Public
Fot: Mission Public
Człowiek przyzwyczaja się do miejsc, ludzi i rzeczy, które go otaczają. Najtrudniej rozstać się bliską osobą, przeprowadzić się w nowe miejsce i… zmienić samochód. Dlatego warto zadbać o sprawdzone już, starsze auto. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się komfortem, i bezpieczeństwem w swoim samochodzie? Odpowiedź jest prosta, serwisować.

Fakt, regularne serwisowanie jest kosztowne. Drogowcy w obowiązkowy przegląd, wymianę części i robociznę muszą niekiedy

Fot: Mission Public
Fot: Mission Public

zainwestować krocie. A jest co naprawiać. Stan techniczny pojazdów po survivalu, jakim jest jazda po polskich drogach, wymaga niekiedy gruntownego serwisowania. Według statystyk najczęściej naszym autom doskwierają problemy z silnikiem, akumulatorem, układem hamulcowym. W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych usterek znalazły się też dysfunkcyjna skrzynia biegów, koła oraz układ paliwowy. Do problematycznych elementów należy również alternator, wahacze i rozrusznik.

Problemy ze starszakami
Obiegowa opinia głosi, że usterki rosną wprost proporcjonalnie do przebiegu. Liczba poważniejszych usterek wzrasta niemal pięciokrotnie w autach o przebiegu powyżej 150 tys. km. Statystyki te, nie są krzepiące dla właścicieli starszych aut. Wymiana części i profilaktyczne serwisowanie, choćby przy okazji wakacyjnych wyjazdów, wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego warto śledzić zniżki i promocje na przeglądy i części wymienne. Wśród nich często znajdują się także te skierowane specjalnie do właścicieli starszych aut. – Wprowadziliśmy promocję wieku dla właścicieli 4-latków i jeszcze starszych aut. – mówi Adam Ciesielczyk, dyrektor zarządzający Peugeot Ciesielczyk – Jednym słowem, z wiekiem rosną przywileje – dodaje Ciesielczyk. A to oznacza, że serwisowanie nie musi się już wiązać z niebotycznymi kosztami, a stan auta będzie profesjonalnie sprawdzony przed wakacyjnymi wojażami.

Cenne wskazówki
Oczywiście, wiele zależy od warunków w jakich prowadzimy auto. Jazda po  nierównościach, forsowanie wysokich krawężników nie wpływają pozytywnie na stan amortyzatorów, wahaczy, natomiast silne mrozy sprzyjają awariom akumulatorów. Możemy zadbać o dobrą formę naszego samochodu stosując się do kilku prostych zasad, których przestrzeganie jest często bagatelizowane przez kierowców. Przede wszystkim należy unikać jazdy na rezerwie, w miarę regularnie wymieniać olej i usuwać zanieczyszczenia z filtra, sprawdzać ciśnienie w oponach oraz dbać o prawidłową widoczność. Dłuższa przerwa w eksploatacji również może odbić się na stanie wielu podzespołów.

Wbrew pozorom auto nieużywane również niszczeje, a czasem nawet bardziej niż przy systematycznym użyciu. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Pomoże nam w tym pełny bak, dzięki któremu unikniemy skraplania pary wodnej przyczyniającej się do korozji oraz częsta wymiana oleju. Aby uniknąć uszkodzeń eksperci radzą, aby w samochodzie stojącym w garażu mocniej napompować opony, w celu uniknięcia ich deformacji.

Każda rzecz w toku eksploatacji się zużywa. Nie  inaczej jest z samochodami. Nawet najbardziej ekskluzywny model nie jest wieczny. Ale możemy skutecznie zadbać o to, żeby nasze auto służyło nam dłużej, dlatego warto pamiętać o regularnym serwisowaniu naszego pojazdu, który z kolei odwdzięczy się długą i przyjemną jazdą.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty