Jak negocjować z policjantem?

Przemysław Pepla
Fot: Witold Chojnacki
Fot: Witold Chojnacki
Większość kierowców wie co to mandat. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasz portfel stał się lżejszy. Czasem jednak możemy podjąć próbę negocjacji wysokości mandatu.

Większość kierowców wie co to mandat.  Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasz portfel stał się lżejszy. Czasem jednak możemy podjąć próbę negocjacji wysokości mandatu.

Jednym z najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeń jest

Fot: Witold Chojnacki
Fot: Witold Chojnacki

przekroczenie dozwolonej prędkości. Jazda z nadmierną szybkością skutkuje w Polsce otrzymaniem mandatu w postaci kary pieniężnej oraz punktów karnych. O ile liczba punktów przypisanych do wykroczenia jest wartością stałą, o tyle wysokość kary finansowej zależy od funkcjonariuszy. Podpowiadamy, jak się zachować, aby nałożony na nas mandat wiązał się z możliwie najniższymi kosztami.

- Każda sytuacja jest inna i nie należy ich ze sobą porównywać. Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, dlaczego jeden kierowca dostał niższy mandat, a drugi wyższy pomimo, iż obaj popełnili podobne wykroczenie. Ale jedno jest pewne, kulturalne zachowanie ze strony kierowców jest zawsze mile widziane przez funkcjonariuszy - powiedział młodszy aspirant, Grzegorz Remiszewski.

Co powinniśmy zatem rozumieć pod pojęciem kulturalnego zachowania w przypadku kontroli drogowej? Przede wszystkim po zatrzymaniu naszego auta w bezpiecznym miejscu, nie powinniśmy go opuszczać przed przybyciem funkcjonariusza. To samo tyczy się pasażerów. Oni także mają obowiązek pozostać w samochodzie. Warto pamiętać, że dodatkowa „pomoc” z ich strony daje efekt odwrotny od zamierzonego. Próbując nas uratować od wysokiego mandatu, wdają się w niepotrzebne dyskusje z policjantami, a my najczęściej odjeżdżamy z „zawyżonym rachunkiem”.

Jeśli nasza wina nie ulega wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do wykroczenia zamiast zrzucać odpowiedzialność na wszystko wokół. Próby przedstawienia siebie w roli ofiary całego zdarzenia najczęściej nie przynoszą spodziewanych efektów. - Cenię sobie tzw. „męskie” podejście do sprawy. Policjant też jest człowiekiem i zdaje sobie sprawę, że każdy popełnia błędy. Najważniejsze, aby potrafić się do nich przyznać - dodał Remiszewski.
Jednym z najczęściej przestawianych powodów przekroczenia prędkości jest pośpiech. Ale musimy mieć świadomość, że w obecnych czasach niemal każdy się spieszy, a sytuacje, które faktycznie uzasadniają nadmierną szybkość zdarzają się niezwykle rzadko i policjanci natychmiast zorientują się, czy znajdujemy się w jednej z nich. Dlatego w rozmowie z funkcjonariuszami bądźmy po prostu szczerzy.

Warto także pamiętać o możliwości zastosowania przez policjanta pouczenia. - Nie jest to często stosowana praktyka, ale zdarzają się przypadki, w których funkcjonariusze rzeczywiście wybierają pouczenie zamiast mandatu. Tak jak już powiedziałem, każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie ale ważne jest „ludzkie” podejście do sprawy. Oczywiście pouczenie kierowcy może nastąpić jedynie w przypadku najmniejszych wykroczeń - podsumował Remiszewski.

Jak postępować :

  •  stosuj się do poleceń funkcjonariuszy
  •  pamiętaj o kulturalnym zachowaniu i spokojnej rozmowie z policjantem
  •  przyznaj się do winy, jeśli faktycznie popełniłeś wykroczenie
  •  poproś policjanta o nałożenie możliwie najniższego mandatu

Czego unikać:

  • podważania sensowności przepisów, które naruszyliśmy
  •  bezpodstawnego zrzucania winy na kogoś lub coś innego
  •  niekulturalnego słownictwa
  •  kreowania siebie na ofiarę całego zdarzenia

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty