Jak osoby niepełnosprawne mogą zdobyć prawo jazdy?

Przemysław Pepla
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Prawo jazdy oraz posiadanie własnego samochodu są dla wielu Polaków symbolem niezależności i wolności. Niestety, wśród znacznej części osób niepełnosprawnych panuje przekonanie, że nie są oni w stanie dołączyć do grona kierowców. Praktyka pokazuje jednak, że są w błędzie.

Kluczową kwestią przy zdobyciu uprawnień do kierowania pojazdem jest

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

stopień niepełnosprawności. Choroby neurologiczne, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie mózgu dyskwalifikują kandydatów na kierowców. Polskie przepisy dopuszczają jedynie dysfunkcje fizyczne. Podstawową zasadą jest posiadanie minimum dwóch sprawnych kończyn, a jedną z nich musi być ręka.

**CZYTAJ TAKŻE

Utrata prawa jazdy za alimenty - nowelizacja przepisówNiesłyszący i niedosłyszący bez prawa jazdy

**

Warto także wspomnieć o osobach niesłyszących. Od kwietnia 2011 roku osoby z takim upośledzeniem nie mogą się ubiegać o prawo jazdy. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, jakoby resort zdrowia pracował nad nowelizacją przepisów, które umożliwiłyby tym osobom przystąpienie do egzaminu. Inną kwestią jest kategoria prawa jazdy, o którą mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne. - Choć krajowe ustawodawstwo nie reguluje tej kwestii, w praktyce kandydaci na kierowców z dysfunkcjami fizycznymi mogą zdobyć jedynie uprawnienia kat. B - zaznacza Mateusz Chmielewski, instruktor ze szkoły nauki jazdy Alfa.

Samo szkolenie niepełnosprawnych nie odbiega znacząco od nauki jazdy dla osób pełnosprawnych. Jedyną różnicą jest samochód, w którym odbywają się lekcje praktyczne. Musi być on przystosowany do potrzeb kierującego. W zależności od dysfunkcji, posiada on automatyczną skrzynię biegów, mechanizm umożliwiający operowanie gazem i hamulcem za pomocą ręki, a także specjalną gałkę na kierownicy, która ułatwia sterowanie pojazdem jedną ręką. Podobnie jak w przypadku osób pełnosprawnych, cykl szkolenia składa się z 30. godzin lekcji teoretycznych i 30. godzin jazdy po mieście.

Po odbyciu nauki, kursant zostaje dopuszczony do testu z teorii, który odbywa się na tych samych zasadach, jak w przypadku osób bez dysfunkcji. Różnice pojawiają się dopiero podczas egzaminu praktycznego. Państwowe ośrodki egzaminacyjne nie są wyposażone w auta przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kandydaci na kierowców mają obowiązek dostarczenia takiego pojazdu, który następnie jest zatwierdzany przez egzaminatora. Wiele ośrodków szkolenia wypożycza swoim kursantom pojazdy na czas egzaminu. Dzięki temu, potencjalni kierowcy mogą odbyć egzamin dokładnie w tym samym aucie, w którym wcześniej się uczyli. - Zwiększa to komfort egzaminowanych osób, ponieważ nie muszą się one skupiać na poznawaniu auta, a wyłącznie na poleceniach egzaminatora - tłumaczy Chmielewski.

- Głównym problemem w naszym kraju wciąż pozostaje liczba ośrodków, które posiadają auta dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak z każdym rokiem pojawiają się nowe, dzięki czemu zdobycie uprawnień przez osoby z dysfunkcjami ruchowymi jest coraz łatwiejsze. Co więcej, przybywa także niepełnosprawnych, którzy chcą dołączyć do grona kierowców - podsumowuje instruktor ze szkoły nauki jazdy Alfa.

Warto wiedzieć:

- o prawo jazdy mogą się ubiegać osoby posiadające minimum dwie sprawne kończyny, a jedną z nich musi być ręka
- schorzenia lub choroby zakłócające pracę mózgu uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy
- w praktyce, osoby niepełnosprawne mogą zdobyć jedynie prawo jazdy kat. B
- egzamin praktyczny zdaje się na własnym lub wypożyczonym samochodzie
- koszt przystosowania auta do potrzeb osób niepełnosprawnych waha się od ok. 300 do 10 000 zł
- osoby niepełnosprawne mogą uzyskać zwrot części kosztów przystosowania pojazdu do swoich potrzeb w ramach programów refundacyjnych
- cena egzaminu praktycznego dla osób niepełnosprawnych jest o połowę niższa od kwoty, którą muszą zapłacić osoby bez dysfunkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty