Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jaka gwarancja?

Data publikacji: Autor: (w)

Wielu nabywców nowych samochodów zwraca uwagę na okres gwarancji udzielanej przez sprzedawcę.

Obecnie okres gwarancji na podzespoły mechaniczne samochodu może wahać się - zależnie od marki - od roku do 3 lat. Z reguły lepiej oceniane są oferty z dłuższym okresem gwarancyjnym.

Pionierem długich gwarancji były marki japońskie, które udzielały trzyletniej gwarancji na podzespoły mechaniczne. Od niedawna coraz więcej firm europejskich udziela "unijnej", dwuletniej gwarancji na podzespoły mechaniczne.

Gwarantowany jest także lakier i blacha przed uszkodzeniami korozyjnymi. Także tutaj długość okresu gwarancyjnego jest różna. Od roku do 3 lat na lakier i od 6 do 12 lat na zabezpieczenie przed korozją.

Zasady gwarancji poszczególnych marek różnią się szczegółami. Podstawowym warunkiem jest m.in. konieczność serwisowania auta w firmowych warsztatach. Przy długich gwarancjach ten warunek często bywa kosztowną pułapką - przeglądy w firmowych warsztatach bywają drogie - nieraz kilka razy droższe niż identyczna usługa w warsztatach poza siecią firmową.

Kupując auto z silnikiem benzynowym, nie można wykluczyć, że zechcemy zamontować instalację gazową. Nieraz sprzedawca twierdzi, że nie traci się gwarancji tylko wówczas, jeśli instalacja będzie zamontowana w jego warsztacie. Nie wierzmy mu. Należy zapytać w tej sprawie generalnego importera (liczy się tylko odpowiedź na piśmie).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości