Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jaki jest termin na przerejestrowanie auta?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Policja może pouczyć kierowcę, że musi dokonać przerejestrowania samochodu. W jakim czasie powinien tego dokonać?

W przypadku przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel musi przekazać nowemu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu w przypadku kiedy była wydana.

Właściciel pojazdu ma też obowiązek powiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu lub zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany w dowodzie rejestracyjnym w terminie nieprzekraczającym 30 dni.

Redakcja poleca:

Peugeot 208 GTI. Mały urwis z pazurem
Likwidacja fotoradarów. W tych miejscach kierowcy przekraczają prędkość

Filtr cząstek stałych. Wycinać czy nie?

Zgodnie z artykułem 97 kodeksu wykroczeń, karze grzywny do 3 tys. zł, albo karze nagany podlega właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko tego rodzaju przepisom ustawy – Prawo o ruchu drogowym. W postępowaniu mandatowym policjant w takim przypadku może nałożyć mandat w wysokości 500 zł.

Podstawa prawna:

Art. 97 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1097 ze zm.)

Art. 78 ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 1137 z późn. zm.)

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • S. Tańczyk (gość)

  W Wlk Brytanii nowy samochód rejestrowany jest przez dealera i zostaje mu przypisany jeden, niezmienny numer rejestracyjny przez całe jego "życie", chyba, że ktoś ma dużo funtów do wydania i wykupi sobie tablice prywatne. Zmienia się właściciel a tablice pozostają... ech, a gdyby tak w Polsce wprowadzić takie reguły... rozmarzyłem się.

 • Scarface (gość)

  Nie wiem, skad te rewelacje. Obecnie nie stosuje sie zadnych kar administracyjnych za nieprzejerestrowanie auta w ciagu 30 dni, a policjant co najwyzej moze pouczyc o tym, ze nalezy pojazd przerejestrowac.

 • gosc (gość)

  znam przypadki ze policja zatrzymała dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie

 • Tomaz (gość)

  Nabywca nie ma obowiązku rejstracji pojazdu lecz poinformowanie instytucje o nabyciu pojazdu,dokonać ksero umowy i reszty dokumentów oraz przesłać do starostwa w którym pojazd jest zarejestrowany w celu informacji. Obowiązkiem jest uiszczenia opłat skarbowych od wzbogacenia się jeśli pojazd stanowi wartość po wyżej 1500zl. Zawarcie umowy ubezpieczenia czyli zgloszenie do ubezpieczyciela o przejęciu polisy lub rezygnacji,przyjęte ubezpieczenie automatycznie wygasa po upływie terminu.

 • Tomasz (gość)

  Witam mam pytanie jeśli nie mam na umówię daty a ubezpieczenie jest ważne jeszcze rok i jak później sobie wpisze inna datę to nie będę miał żadnych problemów ?

 • Karolina (gość)

  Będzie miał problemy jeśli poprzedni właściciel wyrejestruje auto we wcześniejszym terminie niż Pan. Zarówno nabywca i jak i zbywca pojazdu muszą przerejestrować/wyrejestrować pojazd w ciągu 30 dni- o czym mówi wspomniany wyżej art. 78 Prawa o Ruchu Drogowym. Jeżeli wasze daty będą się różnić a Urzędnik to wykryje to może Pan mieć poważne problemy, nawet oskarżenie o fałszowanie dokumentów.

 • Karolina (gość)

  A nawiązując do wypowiedzi użutkownika Scrface "Nie wiem, skad te rewelacje. Obecnie nie stosuje sie zadnych kar administracyjnych za nieprzejerestrowanie auta w ciagu 30 dni, a policjant co najwyzej moze pouczyc o tym, ze nalezy pojazd przerejestrowac." to nie są żadne rewelacje. Takie kary są stosowane i to częściej niż się ludziom wydaje. Takie mamy prawo i o tym świadczą choćby te dwa artykuły. Policja czy Urzędy często nie zwracają na to większej uwagi a to wszystko do czasu aż nie zrobią kontroli krzyżowej. Po takiej kontroli można naprawdę narobić sobie problemów jeśli trafi się na osobę, która nie będzie skora dać nam tylko naganę.

 • dachu (gość)

  Ta korolina to jakis tempak obowiazek zgloszenia 30 dni niema w polskim prawie obowiazku przerejestrowania pojazdu, tylko zgloszenia.

 • polo (gość)

  A zgloszenie w urzedzie jest równoznaczne z przerejestrowniem pojazdu. Cos takiego jak zgloszenie w urzedzie nie istnieje.

 • Mlody (gość)

  Mam pytanie nie przerejestrowalem auta minelo juz 7miesiecy bede mial problem

 • lion (gość)

  ~Mlody nie będziesz mieć żadnego problemu. Ważne żebyś miał oc. Idź po prostu do WK i przerejestruj.

 • LokAS (gość)

  witam kupiłem używany samochód za 1000 zł czy musze go przerejstrować ??Czy moge sobie blachy zostawić te co mam ? I co dalej z ubezpieczeniem Jest do lipca a co dalej ??Proszę bardzo o odpowiedz Pozdrawiam

 • LokAS (gość)

  Czy trzeba przerejstrować samochód ?? Co się stanie jak nie przerejstruje ,ale za jakiś czas zmienie miejsce i adres zamieszkania tam gdzie kupiłem samochód np jestem z woj opol a kupiłem auto w mazowieckim i tam chce mieszkac czy zostawią mi te tablice czy tez nowe ? Proszę o odpowiedz

 • jk (gość)

  Witam . Przez ostatnie 20 lat miałem kilka samochodów używanych i nigdy nie przerejestrowywałem na siebie . W tym czasie miałem z 10 kontroli policji i ani razu im nie przeszkadzało, że auto ma innego właściciela w dowodzie. Ich interesuje waży przegląd i OC

 • Kasia (gość)

  Witam, od roku nie przerejestrowałam samochodu. Miałam kolizję dlatego napisaliśmy umowę kupna sprzedaży z koleżanką, na którą następnie ubezpieczyliśmy samochód. Jaką karę finansową mogę otrzymać od urzędu skarbowego za brak podatku od wzbogacenia 2%?

 • Marcin (gość)

  Ciekawi mnie odpowiedz na pytanie zadane od Kasia

 • mike (gość)

  nie ma czegoś takiego jak zgłoszenie zakupu samochodu, czy poinformowanie. Można i trzeba przerejestrować....

 • alabecki8@poczta onet.pl (gość)

  Brak jest odpowiedzi po jakim czasie trzeba zarejestrować samochód zakupiony za granicą? Jeżeli tylko stoi w garażu. ?

 • jacek (gość)

  art 78 Prawa o ruchu drogowym 2.Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o: 1)nabyciu lub zbyciu pojazdu; 2)zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. I wszelkie inne komentarze to są brednie jest odpowiedni przepis prawa i należy go przestrzegać a kto go nie przestrzega musi się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami.

 • krzysiek (gość)

  Zastanawiam się co ten gość na zdjęciu robi z tym śrubokrętem :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości