Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jaki olej do silnika?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

fot. Robert Kwiatek Właściwe smarowanie silnika jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jego długotrwałą, bezawaryjną eksploatację. Wybór oleju należy uzależnić od warunków użytkowania oraz warunków klimatycznych. Częstotliwość wymian oleju i filtrów powinna być zgodna z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi.

fot. Robert Kwiatek Właściwe smarowanie silnika jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jego długotrwałą, bezawaryjną eksploatację.

Wybór oleju należy uzależnić od warunków użytkowania oraz warunków klimatycznych. Częstotliwość wymian oleju i filtrów powinna być zgodna z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi.

Przy doborze oleju korzystnie jest posługiwać się następującymi przesłankami:
* olej mineralny o lepkości dostosowanej do pory roku można używać w mało wysilonych silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych z wtryskiem pośrednim,
* olej półsyntetyczny można wlewać do silników benzynowych z wtryskiem wielopunktowym i nowoczesnych silników wysokoprężnych,
* oleje syntetyczne oraz oleje paliwooszczędne należy stosować w nowoczesnych silnikach o wysokich osiągach zarówno benzynowych jak i wysokoprężnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • eltomas102

  mam problem bo niewieem jaki mam wlac olej silnikowy do passata 1.8 b/5

 • tukan

  Polecam odwiedzić stronę www.motokosmetyka.pl napewno doradzą jaki olej wybrać. Maja hurtowe ceny i obsługe techniczna codziennie do 16tej . ja wybrałem nie tylko olej ale i tez filtr. Polecam sprawdzić

 • VMAN

  http://www.valvolineeurope.com/english/pro...g_the_right_oil można też na stronkę producenta, ja używam od lat Valvoline max life przeznaczony do samochodów z dużym przebiegiem, bardzo sobie chwalę ten produkt. mało o nim się mówi, ale to tylko świadcz o tym że warto zainwestować w Valvoline. dobrego po prostu się nie reklamuje.

 • Mike20

  Hmm ja pierwszy raz o Valvo uslyszalem od znajomego mechanika...sam do tej pory jezdze wlasnie na Maxlife i tez moge goraco polecic :)

 • grupa54

  www.olejeismary.blogspot.com

 • Komentarz usunięty.
 • mandragon (gość)

  Sporo osób ma problem z dobraniem oleju do silnika bo po prostu nie wiedzą, są tacy co się nie znają. Takim osobom przyda się apka Shell Lube Match, jest dostępna na stronie shella, można z nią łatwo dobrać olej.

 • surverir (gość)

  Mając swego czasu problem z doborem odpowiedniego oleju, korzystałem z aplikacji Shell Lube Match. Narzędzie łatwe i proste w obsłudze, podałem kilka kluczowych informacji i miałem komplet potrzebnych informacji o oleju.

 • moron5 (gość)

  a na czym w ogóle ta aplikacja polega? jak ona działa? jest trudna w obsłudze?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości