Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Jaki olej na zimę?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. PHRASEA Przy rozruchu silnika w niskich temperaturach ważne jest, aby płynny olej dotarł w jak najszybciej do wszystkich węzłów tarcia w jednostce napędowej.

Przy rozruchu silnika w niskich temperaturach, w które obfituje polska zima ważne jest to, aby płynny olej dotarł w jak najkrótszym czasie do wszystkich węzłów tarcia w jednostce napędowej. Fot. PHRASEA

 

Właściwości olejów w tym zakresie charakteryzuje temperatura pompowalności. Jest ona o kilka lub kilkanaście stopni wyższa od temperatury krzepnięcia oleju. Przykładowe temperatury pompowalności dla olejów niektórych klas wynoszą: 0 W - 35; 5 W -30; 10 W - 25 oraz 15 W - 15 stopni Celsjusza.

 

Na tej podstawie i uwzględniając położenie geograficzne terenu, na którym eksploatowany jest pojazd można określić parametry oleju. Co więcej, stosując dobre oleje o niskich klasach lepkości 5W/30, 5W/40 czy 10W/40 możemy uzyskać dodatkowy efekt w postaci obniżenia zużycia paliwa o 2,7 % w porównaniu z eksploatacją silnika na oleju 20W/30, co w zimie ma niebagatelne znaczenie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • VMAN

    Valvoline na zimę jest najlepszy! tak gładko jak na nim, nigdy mi samochód nie kręcił. zresztą w upałach też sie spisuje znakomicie. to wszystko przez swietną jakość i smarowanie.

  • kutuczuk (gość)

    U mnie na duże mrozy i ogólnie przy zwykłych temperaturach zawsze leję shell helix ultra 5w40, nie przejechałem się jeszcze na tym oleju.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości