Jakich leków powinien unikać kierowca? Poradnik

Jerzy Stobiecki
Jakich leków powinien unikać kierowca? Poradnik
Jakich leków powinien unikać kierowca? Poradnik
Nie każdy kierowca ma świadomość, że przyjmując specyfiki zmniejszające sprawność prowadzenia samochodu, w przypadku spowodowania kolizji ponosi taką samą odpowiedzialność, jak kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu.
Jakich leków powinien unikać kierowca? Poradnik
Jakich leków powinien unikać kierowca? Poradnik

Każdy lek sprzedawany w Polsce posiada ulotkę, na której podawane są informacje o działaniach ubocznych, w tym o wpływie na sprawność psychomotoryczną. To szczególnie ważne w przypadku kierowców, dlatego warto przeczytać ulotkę przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli na opakowaniu leku umieszczony jest trójkąt z wykrzyknikiem w środku, to oznacza, że w trakcie przyjmowania tego leku nie wolno prowadzić auta. Obniżenie koncentracji, czy senność mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Kierowcy powinni unikać leków z dodatkiem kodeiny oraz silnych leków przeciwbólowych dostępnych jedynie na receptę.

Jeżeli cierpimy na przewlekłą chorobę i przyjmujemy leki, po których nie można prowadzić samochodu, a planujemy wyjazd, powinniśmy przed podróżą skonsultować się z lekarzem, który doradzi, na ile godzin przed wyjazdem nie zażywać leku, aby uniknąć jego ubocznych działań, lub jaki inny lek zastosować.
 
Musimy także zwracać uwagę na to, czym popijamy leki. Alergicy przyjmujący leki antyhistaminowe, nie powinni pić soku z grejpfrutów, który wchodzi w reakcję z popularnie stosowanymi do łagodzenia objawów alergii środkami, wywołując zaburzenia rytmu serca. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu po kilku godzinach od zażycia środka nasennego powoduje stan upojenia alkoholowego. Napoje energetyczne zawierające guaranę, taurynę i kofeinę, likwidują uczucie zmęczenia tylko chwilowo, później powodują wzrost zmęczenia.

Paracetamol jest bezpieczny

Popularne leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy są bezpieczne dla kierowców i nie wywołują niepożądanych reakcji. Jeśli jednak lek zawiera barbiturany lub kofeinę należy zachować ostrożność. Takie środki mogą obniżać koncentrację. Najsilniejsze leki przeciwbólowe, dostępne jedynie na receptę, zawierające morfinę czy tramal są niewskazane przy prowadzeniu pojazdu, ponieważ zaburzają pracę mózgu.

Negatywnie na kierowcę mogą wpływać niektóre leki stosowane w leczeniu zwykłego przeziębienia i grypy. Musimy pamiętać, że preparaty zawierające kodeinę czy pseudoefedrynę wydłużają czas reakcji. W wyniku metabolizmu pseudoefedryna przekształca się w organizmie człowieka w pochodne morfiny.

Często wsiadamy do samochodu, po wizycie u dentysty. Powinniśmy pamiętać, że znieczulenie stosowane w zabiegach dentystycznych wyklucza z prowadzenia samochodu, na co najmniej 2 godziny, dlatego nie wsiadajmy za kierownicę bezpośrednio po wyjściu z gabinetu. Po narkozie nie powinniśmy prowadzić, przez co najmniej 24 godziny.

„Psychotropy” zakazane

Prowadząc samochód powinniśmy unikać przyjmowania silnych leków nasennych. Mają one długi czas działania i po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez 24 godziny. Leki nasenne nasilają uczucie zmęczenia i senności, co osłabia zdolności psychofizyczne. Powinniśmy pamiętać, że podobne działanie mają niektóre preparaty ziołowe, w tym powszechnie dostępne zawierające melisę i kozłek lekarski. Kierowcy bezwzględnie powinni unikać zażywania barbituranów oraz pochodnych benzodiazepiny.

W myśl kodeksu drogowego za jazdę po zażyciu leków zawierających te związki grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Niekorzystne działanie na kierowcę mają także środki łagodzące objawy  choroby lokomocyjnej i leki przeciwwymiotne. Wszystkie tego typu preparaty nasilają uczucie senności. Podobne działanie mają również środki przeciwalergiczne starszej generacji. Jeśli musimy przyjmować leki antyalergiczne i chcemy prowadzić samochód poprośmy lekarza o zmianę leków. Nowe preparaty dla cierpiących na alergię nie mają wpływu na sprawność prowadzenia pojazdu.

Szczególnie niebezpieczne dla kierowców są leki psychotropowe. Do tej grupy zaliczane są leki antydepresyjne, przeciwlękowe oraz neuroleptyczne. Osłabiają koncentrację, wywołują senność, a nawet zaburzają widzenie. Niektóre leki psychotropowe wywołują bezsenność. Bardzo silne działanie mają leki przeciwlękowe. Ich niepożądane działanie utrzymuje się do czterech dni. W każdym przypadku należy zapytać lekarza o możliwość prowadzenia samochodu po zażyciu leków psychotropowych.

Kierowcy cierpiący na nadciśnienie również powinni skonsultować z lekarzem możliwość prowadzenia samochodu. Niektóre leki na nadciśnienie powodują zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej. Podobne objawy wywierają moczopędne środki stosowane w leczeniu nadciśnienia.

Jerzy Stobiecki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty