Jakie felgi wybrać do naszego samochodu?

ABU
Panuje przekonanie, że felgi z aluminium mają krótką żywotność i są za miękkie na nasze drogi. Powinniśmy jednak wiedzieć, że felgi stalowe są jeszcze bardziej miękkie i podatne na uszkodzenie, ale też dzięki temu można je łatwiej i taniej naprawić.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Zaletą felg aluminiowych jest plastyczność, dzięki czemu podczas niewielkiego uderzenia felga się odkształci, ale nie pęknie. Powietrze z opony nie uchodzi tak gwałtownie, a zatem jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na nagłą zmianę toru jazdy. Felgi aluminiowe nie są wcale lżejsze odstalowych. Najlżejsze i najmocniejsze felgi powstają w procesie odkuwania. Są one jednak znacznie droższe od tradycyjnych obręczy odlewanych. Również rozmiar felgi ma znaczenie, mniejsze wpływają na podwyższenie komfortu jazdy.

**CZYTAJ TAKŻE

Alufelgi: fakty i mityWiosenna moda na alufelgi

**

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Niewątpliwie, im wyższy profil opony, tym bardziej komfortowa jazda, ale również mniej pewne prowadzenie auta w zakrętach. Większa felga w komplecie z niskoprofilową oponą zawsze bardziej narażona jest na uszkodzenia, bo ogumienie nie chroni jej tak, jak ma to miejsce w przypadku opon wysokoprofilowych. Przy wyborze wielkości felgi zdecydujmy: na czym bardziej nam zależy - na wyglądzie czy komforcie podróżowania? Problemem dla felg aluminiowych są środki, którymi posypuje się zimą ulice, bo mogą się one przyczynić do niszczenia powierzchni obręczy. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy felgi mają powłoki "antykorozyjne" i czy możliwe będzie zamontowanie łańcuchów śnieżnych. Chociaż felgi aluminiowe są bardziej narażone na uszkodzenia zimą, latem mają przewagę nad stalowymi, ponieważ poprawiają chłodzenie hamulców.

Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, więc odbiera ciepło z tarcz hamulcowych i tym samym je chłodzi. Kupując felgi, zwróćmy uwagę, czy są one sprzedawane z kompletnym zestawem montażowym. W przypadku stalowych często musimy dokupić odpowiednie śruby bądź nakrętki do ich montażu. Zmyślą o estetyce auta powinniśmy przygotować się na kolejny

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

wydatek - kołpaki (może to być nawet ponad 600 zł za komplet). O cenie felg zazwyczaj decyduje jakość, ale ważne jest też, by wybierać te wyłącznie renomowanych producentów, gwarantujących nie tylko dobry odlew, ale i właściwie przygotowaną powierzchnię koła.

Felgi z najwyższej półki kosztują nawet kilka, kilkanaście tysięcy złotych, ale wiele dobrych produktów jest w przystępnych cenach. Przestrzegałbym przed tańszymi, ładnie wyglądającymi podróbkami o wątpliwej jakości. Kupując felgi, warto wybierać produkty markowe, potwierdzone certyfikatem TUV i PIMOT-u.

Konsultacji udzielił Rafał Romański z firmy Ronal.

Źródło: Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty