Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Jakie nowe samochody wybierali Polacy w 2015 roku?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2015 roku Polacy zarejestrowali w sumie 352 518 samochodów osobowych. To o 8,09% więcej w stosunku do poprzedniego roku (+26 389 szt.). 

Fot. Shutterstock Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2015 roku Polacy zarejestrowali w sumie 352 518 samochodów osobowych. To o 8,09% więcej w stosunku do poprzedniego roku (+26 389 szt.). Jakie marki i modele wybierano najczęściej?

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2015 roku Polacy zarejestrowali w sumie 352 518 samochodów osobowych. To o 8,09% więcej w stosunku do poprzedniego roku (+26 389 szt.). 

Fot. ShutterstockLiderem niezmiennie pozostaje Skoda, która sprzedała w Polsce ponad 44 tys. nowych aut, natomiast na drugim miejscu uplasował się Volkswagen z liczbą ponad 35 tys. rejestracji. Miejsce na podium wywalczyła także Toyota. Osiągneła gorszy wynik od niemieckiego konkurenta zaledwie o 43 pojazdy. Kolejne lokaty zajmują Opel, Ford, Renault, Kia, Hyundai, Nissan oraz Dacia.

To pokazuje, że czołówka dziesięciu najczęściej wybieranych marek w 2015 roku jest niemal identyczna jak w roku 2014. Marki cieszą się głównie wzrostami, a spadek w pierwszej dziesiątce odnotowała tylko Dacia z wynikiem słabszym o 54 egzemplarze. Zestawienie pokazuje również, że afera związana z fałszowaniem wyników emisji spalin nie zaszkodziła Volkswagenowi, który zajął bardzo wysokie miejsce w zestawieniu.

Najczęściej wybierane marki aut w Polsce w 2015 roku

Lp.

Marka

Liczba sprzedanych egzemplarzy

1.

Skoda

44 524

2.

Volkswagen

35 696

3.

Toyota

35 653

4.

Opel

28 609

5.

Ford

24 989

6.

Renault

17 946

7.

Kia

17 619

8.

Hyundai

16 036

9.

Nissan

13 990

10.

Dacia

13 005

Źródło: IBM SAMAR

Skoro wiemy już jakie marki najchętniej wybierają Polacy, sprawdźmy jakie modele cieszyły się największą popularnością w Polsce w 2015 roku. Nie bez powodów Skoda została liderem zestawienia najchętniej wybieranych marek. Jej dwa modele Octavia i Fabia zajmuje odpowiednio 1. i 2. miejsce pod względem najczęściej rejestrowanych modeli. Tak samo było również przed rokiem. Zmieniło się natomiast najniższe miejsce na podium. Forda Focusa zastąpił Volkswagen Golf, którego zarejestrowano w liczbie 11 628 egzemplarzy. Ford Focus zajął w 2015 roku siódmą lokatę, a przed nim znalazł się m.in. Opel Astra, którego w 2015 roku weszła na rynek piąta generacja oraz Toyota Auris i Toyota Yaris. Skoda ma jeszcze jedno auto w tym zestawieniu. To model Rapid zajmujący ósme miejsce. Także Volkswagen ma swojego kolejnego przedstawiciela – Passata. Pierwszą dziesiątkę najczęściej wybieranych modeli zamyka natomiast Renault Clio. Model ten zarejestrowało w Polsce 7 467 osób. Jest to wynik o niemal 23% lepszy niż rok wcześniej.

Najczęściej wybierane modele aut w Polsce w 2015 roku

Lp.

Model

Liczba sprzedanych egzemplarzy

1.

Skoda Octavia

14 193

2.

Skoda Fabia

12 073

3.

Volkswagen Golf

11 628

4.

Opel Astra

10 641

5.

Toyota Auris

9 710

6.

Toyota Yaris

9 365

7.

Ford Focus

9 186

8.

Skoda Rapid

8 994

9.

Volkswagen Passat

7 870

10.

Renault Clio

7 467

Źródło: IBM SAMAR

Nie sposób nie zauważyć, że najczęściej wybierane modele w dużej mierze nalezą do Grupy Volkswagen. To tylko kolejny dowód na to, że Polacy chętnie wybierają te auta pomimo afery spalinowej.

Dobre wyniki importerów i dealerów w ubiegłym roku to efekt dużej aktywności firm, które korzystały z możliwości odliczania 50% VAT-u od zakupu samochodów. W 2015 roku udział przedsiębiorców w krajowym rynku nowych aut osobowych wyniósł 65,03% wobec 61,31% rok wcześniej. Odnotowano także wysoki udział rejestracji własnych dokonywanych przez dealerów.

Zdaniem eksperta: Dariusz Balcerzak, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

2015 rok to siódmy rok z rzędu, gdy producent z Mlada Boleslav zajmuje pierwsze miejsce w rankingu rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce. Popularność Skody wynika z tego, że oferuje sensowną jakość za rozsądną cene. Gama modelowa jest szeroka, a auta bardzo dobrze sprawdzają się jako pojazdy flotowe. Musimy bowiem pamiętać, że sprzedaż samochodów w Polsce w dużej mierze zależy od zakupów klientów flotowych. Nie bez znaczenia jest także dostępność serwisu.

Wyniki sprzedaży aut w 2015 roku pokazują, że Polacy nie przejmują się aferą Volkswagena związaną z fałszowaniem wyników pomiarów emisji spalin. Podkreślić należy, że czynnik ekologiczny nie jest decydujący przy wyborze auta w Polsce. Zaznaczyć trzeba również, że afera związana z niemieckim produecntem wybuchła w połowie września, a dane dotyczą sprzedaży za cały 2015 rok. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie będziemy mieli do czynienia z gwałtownym spadkiem sprzedaży aut Grupy Volkswagen w najbliższych miesiącach. 

Na rozwój rynku w 2015 roku wpływ miał także reeksport, któremu sprzyja słaby kurs złotego w stosunku do euro. Najpierw auto jest rejestrowane w Polsce, a potem wywożone i sprzedawane za granicą. Skala tego stałego zjawiska w Polsce sięga kilku procent.

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2015 roku Polacy zarejestrowali w sumie 352 518 samochodów osobowych. To o 8,09% więcej w stosunku do poprzedniego roku (+26 389 szt.). 

Fot. Shutterstock

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2015 roku Polacy zarejestrowali w sumie 352 518 samochodów osobowych. To o 8,09% więcej w stosunku do poprzedniego roku (+26 389 szt.).

Fot. Shutterstock

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • zdzich (gość)

  A myślałem że toyota wskoczy na drugą pozycję po tych ostatnich aferach. Chociaż 43 auta przy takich ilościach to niewielka różnica. Polacy ciągle te same samochody wybierają, z resztą widać na drogach.

 • siekieradek (gość)

  Volkswageny tak jak mercedesy jadą na opinij niezawodnych z lat 80 i 90 teraz nie ma znaczenia wszystko to magic pastic fantastic próbują nadrabiać gadżetami elektronicznymi i wysilonymi silnikami kosztem ich trwałości. Niestety dzisiaj ma więcej do powiedzenia stylista i ekonomista a nie inżynier.

 • maras (gość)

  tylko debil kupuje VW, hahaha

 • Zwaldeck (gość)

  To opinia właściciela 35 letniego BMW, PODRASOWANEGO, który stoi już 2 lata na osiedlowym parkingu

 • koras (gość)

  trzecie miejsce toyoty, nie spodziewałem się tego. jak widać z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością. jak tak dalej pójdzie to jeszcze nr jeden będzie.

 • waldi (gość)

  zdzich masz racje, dzieję się tak bo dziadek miał taka markę a nie inną, potem ojciec to i syn ma taką. Czasem sam może nie wie dlaczego ją ma ale powiela ich wybór i stąd taka kolejność a nie inna. koras a ja wręcz przeciwnie, jestem zdziwiony, że toyota nie jest wyżej bo to auta niezniszczalne.

 • add (gość)

  jak dla mnie Toyota to marka idąca w dobrym kierunku. samochody zyskują cały czas na charakterze i solidnym wykonaniu, bo sam wiem jak dobrze jeździ się moim Aurisem.

 • Zadowolony (gość)

  W 2015 roku stanąłem przed wyborem kupna nowego samochodu dla rodziny. Odwiedziłem chyba wszystkie salony w moim mieście i szczerze przyznam, że celowałem niemieckie koncerny, ale zdecydowałem się ( za namową żony) na Toyote Corolle z 2015 r. i w sumie nie do końca byłem przekonany co do jej wyboru. Jeżdżę już nią prawie rok i jestem zadowolony i mile zaskoczony przestrzenią i funkcjonalnością i troszkę wdzięczny żonie .Toyota zasłużyła na wyższe miejsce na tym podium.

 • Klient nie lubie warsztatow i aso (gość)

  Wybrałem nową Corolle , jest wielka różnica in plus po poprzednim nowym Passacie też z salonu. Corollą po prostu jeżdżę , i mimo że za rok utraci gwarancję, to będzie jeździć i jeździć. Jednym plusem jest też niska utrata wartości, ale tego auta nie będę sprzedawał z powodu mody, bo dobrze się jeździ.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości