Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jakim jesteś kierowcą?

Data publikacji: Autor: pim

Przyczyną wypadków drogowych są prawie zawsze błędy ludzi.

Zła ocena sytuacji na drodze, lekceważenie przepisów czy przecenienie własnych możliwości to niektóre z naszych drogowych grzechów. Nie wszyscy w takim samym stopniu je popełniamy. Niektórym przychodzi to łatwiej niż innym. Według psychologów ma to związek z naszymi charakterami. Postawa w codziennym życiu może być informacją o tym, czy jesteśmy bardziej czy mniej podatni na wykroczenia drogowe.

Na internetowych stronach akcji "Kierowca na szóstkę" można znaleźć m. in. test osobowości i sprawdzić swój charakter, typ osobowości. Może to w większym stopniu pozwoli kontrolować potem swoje reakcje i działanie na drodze.

Pytania w teście nie dotyczą tylko prowadzenia samochodu, ale np. stosunku do polityki, własnej przyszłości czy podejścia do mody. Odpowiedzi typu tak - nie, nie pozwalają wybierać rozwiązań pośrednich. Można więc powiedzieć, że są nieprecyzyjne, ale warto wiedzieć chociaż trochę o własnych skłonnościach. Nie tylko motoryzacyjnych. A przy okazji tworzymy w ten sposób ogólny obraz "polskich kierowców". W opracowanym przez niemieckich naukowców teście wzięło już udział kilka tysięcy ludzi.

Wyniki internetowej ankiety, przeprowadzonej przez Renault (stan na 2 lipca br)
- najczęściej łamane przepisy:

OPINIA
Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny
- Badanie składa się z testu, który został opracowany przez naukowców niemieckich. Dzięki niemu kierowcy mogą dowiedzieć się jaki typ osobowości reprezentują. Wiedza ta może przyczynić się do uniknięcia wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze ponieważ zdaniem ekspertów bezpieczna jazda samochodem to przede wszystkim kwestia osobowości, a według statystyk przyczyną prawie 90 % wypadków jest błąd kierowcy.

Typy osobowości
Naukowcy wyróżnili pięć typów osobowości o różnym potencjale ryzyka w ruchu drogowym:

Opanowani i rozważni
Zdrowa ocena własnych umiejętności oraz wysoki poziom odpowiedzialności i świadomości w zakresie ochrony środowiska są elementami cechującymi postawę życiową tych osób oraz ich podejście do jazdy samochodem.

Amatorzy ryzyka
Osoby reprezentujące ten typ mogą w związku z zawyżoną samooceną i dużą gotowością do ryzyka stwarzać zagrożenie dla siebie i innych - czynnik przyjemności i zabawy znajduje się dla nich na pierwszym planie. "Amatorzy ryzyka" zorientowani są głównie na wartości materialne.

Agresywni
Stosunek do reguł ruchu drogowego oraz do prowadzenia po alkoholu jest wśród wielu przedstawicieli tej grupy wyraźnie niedbały. Niebezpieczne motto: Najważniejsze to nie dać się złapać. Marzeniom o lepszym życiu przeciwstawia się niewielka gotowość do podjęcia wysiłku w kierunku ich spełnienia. Ograniczone perspektywy osobiste idą w parze z negatywnym stosunkiem do cudzoziemców i niskim respektem dla przepisów prawnych.

Trzeźwi-racjonalni
Typ ten charakteryzuje niewielki potencjał zagrożenia. Reprezentanci tego typu wystrzegają się agresywnych zachowań na drodze dla dobra ogółu i starają się respektować ograniczenia prędkości.

Ostrożni
Samochód jest dla nich wygodnym, praktycznym urządzeniem codziennego użytku. Jest to grupa z najwyższym udziałem kobiet. Osoby reprezentujące ten typ charakteryzują się powściągliwym stylem jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości