Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza ma znaczenie. Poznaj filtry wyłapujące smog w kabinach Volvo!

Redakcja
Jakość powietrza ma znaczenie
Jakość powietrza ma znaczenie
Mimo wzrastającej świadomości ekologicznej i nieustannej walki o lepsze warunki życia na naszej planecie, ciągle borykamy się z podstawowymi problemami. Znaczna część ludności Europy funkcjonuje w dużych miastach. Ciężko jest od tego uciec. W zurbanizowanych ośrodkach koncentruje się nasze życie, bo to właśnie tam znajdujemy pracę oraz całą siatkę wygodnych rozwiązań służących nam na co dzień. Niestety, istnieje też druga strona medalu. Tam, gdzie gęsta zabudowa i intensywne uprzemysłowienie, tam stężenie zanieczyszczenia powietrza znacznie przekracza wszelkie normy, zagrażając życiu i zdrowiu mieszkańców. Volvo postanowiło odpowiedzieć na ten problem i zadbać o bezpieczeństwo podróżujących, tworząc system poprawy jakości powietrza PM 2.5 z jonizacją.

Problem z zanieczyszczeniem powietrza - zagrożenie dla zdrowia i życia

 

Mimo ogromnych starań, które poczyniono w przeciągu ostatnich lat, kondycja powietrza pozostawia nadal wiele do życzenia. Europejska Agencja Środowiska zwraca uwagę na fakt, że jeszcze w wielu obszarach, normy jakości powietrza są zdecydowanie przekraczane. Notuje się potężne zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, ale przede wszystkim cząstkami stałymi (PM). Niestety, nasz kraj, w różnych zestawieniach, zawsze znajduje się w czołówce państw z najgorszymi rezultatami. Na 37 przebadanych ostatnio państw europejskich, Polska znalazła się na 27 miejscu pod względem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza pyłami PM 2.5. Wśród 50 europejskich miast o najgorszej jakości powietrza, ponad 35 leży w Polsce.

Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia i życia. W pierwszej kolejności muszą na siebie uważać osoby starsze, dzieci, osoby z chorobami przewlekłymi, w tym z chorobami płuc. Nie oznacza to jednak, że pozostali są niezniszczalni. Wcześniej, czy później każdy odczuje na sobie skutki oddychania złym powietrzem.

Dlaczego tak się dzieje? Kluczowe jest zrozumienie, czym są cząstki stałe PM. A przede wszystkim, czym są tajemnicze „PM 2.5”. To aerozole, o strukturze bardzo małych elementów (2.5 mikrometra), posiadających zdolność przeniknięcia niemal przez wszystkie przepuszczalne struktury. Nasz organizm, w żaden sposób nie jest w stanie ich naturalnie zatrzymać. Żadne oddychanie przez nos, lub odkrztuszanie nic nie daje. Wnikają przez układ oddechowy, i dostają się do krwiobiegu, sukcesywnie nas podtruwają. Szacuje się, że w 2019 roku zła jakość powietrza miała wpływ na przedwczesną śmierć 43 tysięcy Polaków.

 

System poprawy jakości powietrza PM 2.5 z jonizacją - czym są i jak działają?

 

 

 

Wniosek nasuwa się jeden: albo zadziałamy systemowo w tej materii, albo będziemy nadal narażać nasze zdrowie. Czy mamy na to jakiś wpływ? Przecież nie zażegnamy problemów z dnia na dzień. Na szczęście istnieją sposoby na działanie we własnym zakresie. Zanim bowiem zmniejszymy emisję spalin, gazów i przejdziemy na myślenie w 100% ekologiczne, zapewne minie trochę czasu. Dlatego chętnie zaopatrujemy się w domowe oczyszczacze powietrza, rośliny pochłaniające dwutlenek węgla, maseczki antysmogowe… A co z przestrzenią wewnątrz auta? Przecież mnóstwo osób spędza w nim znaczną część dnia.

 

Odpowiedź przynosi Volvo, ze swoim bardzo ciekawym i skutecznym pomysłem. Zresztą, jaki inny producent aut mógł pierwszy pomyśleć o stosownych zabezpieczeniach? Już od dłuższego czasu w samochodach tej marki montowane są specjalne systemy oczyszczające powietrze. Ktoś może powiedzieć, że przecież wszystkie filtry kabinowe oczyszczają powietrze, zwłaszcza te węglowe. Ich skuteczność redukcji cząstek PM 2.5 wynosi od 30 do 70%. Nieźle, ale można lepiej. W Volvo skuteczność oczyszczania powietrza wynosi 95%. To dotyczy modeli serii 60 i 90, a opcja jest dodatkowo płatna (od 1000 do 1300 zł). Jak to działa?

 

Cząsteczkom powietrza wpadającym do auta przez specjalny wlot nadaje się ujemny ładunek elektrostatyczny. To właśnie jest jonizacja. Zanim trafią do kabiny, muszą przedostać się przez filtr o dodatnim ładunku elektrostatycznym. W ten sposób naładowane drobinki kończą swą podróż w kierunku kabiny na etapie filtra, do którego przywierają. Podczas wykonanych w Polsce pomiarów trudno było osiągnąć w kabinie stężenia w ogóle dające się zarejestrować. Podczas eksperymentu pojazd eksponowano na zadymienie, w którym wartości pyłów PM 2.5 przekraczały wartości 500 mikrogramów na metr sześcienny. Takie wartości trudno spotkać w normalnych warunkach, nawet w pełni sezonu grzewczego w miejscowości, w której pali się kaloszami. W kabinie te wartości wynosiły od 15 do 18 mikrogramów. Czyli podczas gdy na zewnątrz panował duszący fetor, w środku jakość powietrza kwalifikowała się jako bardzo dobra.

 

Jeśli więc znajdziemy się gdzieś, pośród nieskazitelnej przyrody, możemy śmiało otworzyć okna. Jednak w mieście i w innych miejscach, w których dosłownie „nie ma czym oddychać”, lepiej szczelnie je zamknąć i zdać się na działanie filtra.

 

Volvo w służbie bezpieczeństwa

 

Volvo od lat stawia na bezpieczeństwo. W latach pięćdziesiątych jako pierwszy producent wprowadziło do auta seryjnego trzypunktowe pasy bezpieczeństwa Na przestrzeni lat Volvo wprowadziło cały szereg innych technologii bezpieczeństwa, którymi chętnie dzieli się z pozostałymi producentami aut. Całkowicie bezpłatnie i w imię dobra publicznego.

Powietrze, którym oddychamy to kolejny element szeroko pojętego bezpieczeństwa człowieka. Skuteczna filtracja powietrza wpadającego do kabiny sprawia, że nawet wielogodzinna podróż jest mniej uciążliwa i zdecydowanie bardziej bezpieczna dla naszego zdrowia.

Miejmy więc nadzieję, że i inni producenci pomyślą nie tylko o podstawowym zakresie bezpieczeństwa podróżujących, ale również zwrócą uwagę na istotny problem, jakim nieustannie jest zła jakość powietrza.

 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty