Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Japończycy chcą podnieść sprawność silników do 50%

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Toyota Japońskie firmy z branży motoryzacyjnej jednoczą się, aby zwiększyć sprawność silników spalinowych. W tym celu powołano do życia specjalne konsorcjum.

Fot. ToyotaZdaniem Japończyków możliwe jest, aby sprawność silników spalinowych osiągnęła poziom 50% w ciągu najbliższych kilku lat. Prace będą prowadzone zarówno nad jednostkami wysokoprężnymi, jak i benzynowymi. Silniki o zapłonie samoczynnym mają zostać przeprojektowane tak, aby zmniejszyć m.in. redukcję cząstek stałych. Motory benzynowe mają mieć bardziej wydajne cykle i sprawniejszy zapłon.

W skład konsorcjum Research Association of Automotive Internal Combustion Engines wchodzą m.in. Mazda, Nissan, Honda, Toyota, a także Daihatsu, Suzuki oraz Fuji Heavy Industries.

Wiadomo, że całe przedsięwzięcie wymaga dużych nakładów finansowych. Badania ma wspierać rząd Japonii, który sfinansuje połowę budżetu początkowego szacowanego na ok. 7,2 mln euro.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zadnego niemca (gość)

    Nareszcie czytam o jakimś sensownym i logicznym kierunku mającym na celu zmniejszenie spalania. Bo to czym nas karmi się teraz czylo Down Sizing to czysta kpina. Wielkość spalania zależy od sprawności silnika oraz aktualnego zapotrzebowania na moc. I tyle w temacie. Zapotrzebowanie na moc to oproy ruchu związane z oporami toczenia, oporem powietrza. Rewolucji w tym nie będzie. Mniejszy silnik będzie palił tyle samo a nawet więcej od większego, który może mieć trochę wyższą sprawność i moment obrotowy, dzięki czemu moze się zdecydowanie wolniej kręcić. Poziom spalania jest zależny od efektywności wykorzystania energii powstałej z procesu spalania paliw. Tylko sprawność silników. Inne oferty to dreptanie jedynie w miejscu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości