Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Japońskie marki liderami niezawodności według konsumentów

Data publikacji: Autor: Kamil Rogala

Wiele osób kupując nowe auto kieruje się rankingami niezawodności, opiniami w sieci oraz wśród znajomych kierowców. Wielu posiłkuje się również wynikami różnorakich plebiscytów, ale czy takie „konkursy” są w pełni rzetelne? Brytyjski magazyn „What Car?” od wielu lat tworzy swój własny ranking na najbardziej niezawodne auta w wieku od 0 do 3 lat, w którym to użytkownicy samochodów wydają o nich subiektywną opinie.

Fot. Janusz Wójtowicz Wiele osób kupując nowe auto kieruje się rankingami niezawodności, opiniami w sieci oraz wśród znajomych kierowców. Wielu posiłkuje się również wynikami różnorakich plebiscytów, ale czy takie „konkursy” są w pełni rzetelne? Brytyjski magazyn „What Car?” od wielu lat tworzy swój własny ranking na najbardziej niezawodne auta w wieku od 0 do 3 lat, w którym to użytkownicy samochodów wydają o nich subiektywną opinie.

W tegorocznej ankiecie niezawodności udział wzięło ponad 14 200 respondentów. To użytkownicy aut w wieku do 3 lat, którzy zgłaszali wszelkie występujące w ostatnim roku eksploatacji. W ten sposób „wypunktowano” aż 169 modeli 32 producentów. Swoją drogą tego typu rankingi są najbardziej miarodajne, gdyż to użytkownicy oceniają swoje auta, a nie producenci czy też „niezależne” agencje bądź automobilkluby. To użytkownicy wydają najlepszą (lub najgorszą) rekomendację na temat konkretnego modelu. Tak rodzi się również przywiązanie do marki – lub odwrotnie – trwała niechęć.

Metodyka rankingu niezawodności

Redakcja przeprowadziła ankietę wśród 14 208 właścicieli maksymalnie trzyletnich aut. Musieli oni zgłosić usterki, które miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach eksploatacji w aż 14 kategoriach: akumulator, nadwozie, hamulce, silnik, osprzęt silnika, układ wydechowy, oświetlenie zewnętrzne, układ paliwowy, skrzynia biegów/sprzęgło, tapicerka, elektryka, układ kierowniczy, zawieszenie oraz inne elementy. Oprócz tego, w przypadku wystąpienia usterki, respondent musiał określić, jak mocno była ona dotkliwa tj. jak długo trwało jej usunięcie, jak dużo to kosztowało itp. Im dłużej auto było wyłączone z użytku i im więcej kosztowało usunięcie awarii, tym gorsza była końcowa ocena.

Redakcja poleca:

Nowy pomysł Komisji Europejskiej. Czy nowe auta podrożeją?
Serwisy wymieniają ten element bez zgody kierowców
Nieoznakowane radiowozy na polskich drogach

Wszystkie auta zostały podzielone na 10 grup tj. auta miejskie, rodzinne, małe SUV-y etc. Zanim przejdziemy do konkretnych modeli, poznajmy producentów, którzy cieszą się największym i najmniejszym zaufaniem. Oczywiście nie obyło się bez niespodzianek – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • cena zabija pomysł (gość)

  co tam robi audi a3 w segmencie mazdy6 i Mondecjusza. to jak wsawić tam golfa i skodę ...

 • S. Tańczyk (gość)

  Słaby wynik nissana nie jest niespodzianką, bo nissan został przejęty przez renault i coraz więcej w nim francuskiej "niezawodności"...

 • x (gość)

  MUSISZ ZOBACZYĆ SZOK pokaż innym https://www.youtube.com/watch?v=B1S6sEp4jvs

 • Duzy (gość)

  To ranking aut do 3 lat :) ... wymienia "usterki tapicerki" ... wszelkie rankingi są o d. rozbić. Ogólnie na trwałość auta znacznie rzutuje warunki jego eksploatacji .. u angoli nie wyjdzie to samo co u nas .... a bo zimy nie mają - nikt nie sypie solą, a bo drogi są o niebo lepsze - nie ma wibracji .. oleje i paliwa tez mają jakościowo lepsze itd.... u nas np. w Hudai i40 kombi marszczyła się blacha na dachu ... bo nasze drogi przetestowały sztywność karoserii. A jakie auto nie kupować ... proponuje właśnie jakieś mobile.de i nie kupować tego co jest najwięcej ... np. rzuca się tam w oczy wysyp w miarę młodych Passatów 1.4 TSI

 • chris (gość)

  Czemu nigdy nie podają jakie przebiegi robią te auta?

 • Komentarz usunięty.
 • nieudawajgreka (gość)

  A przypadkiem nie o japończykach było ostatnio głośno, że stal była niższej jakości niż podawali? Na dzień dzisiejszy uważam, że jakościowo koreańczyki stoją dużo wyżej. Wystarczy poczytać jak rexton jest skonstruowany. Solidna rama i wzmocniona stal podobno.

 • maciejewski (gość)

  Każde auto jest niezawodne o ile jest serwisowane na odpowiednich częściach Ja do swojego wyłącznie delphi montuję. Części dość trwałe i dobrze wypadają cenowo na tle konkurencji . No i jakość OE

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości