Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jazda autem po narkotykach. Co za to grozi?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marcin Idczak Policja posiada testy obecność narkotyków, które polegają na pobieraniu śliny. Kierowcy niekiedy odmawiają poddaniu się takiemu badaniu, a wtedy są prowadzeni na badanie krwi, którego już nie można odmówić.

Kierowcy powinni wiedzieć, że każdy stosowany narkotyk wpłynie na ich zachowanie za kierownicą. Siła reakcji zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji. Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości. U wielu kierowców po zażyciu takich substancji pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje też trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

Trzeba wiedzieć, że spożycie niewielkiej ilości substancji zakazanych wystarczy, by tester pokazał wynik pozytywny. Wyjaśnić należy, że Zgodnie z art. 4 pkt. 26 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii środkiem odurzającym jest substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która działa na ośrodkowy układ nerwowy.

Istotne jest, aby  odróżnić czy sprawca popełnił przestępstwo czy też wykroczenie, jest ustalenie czy był w stanie po użyciu podobnie działającego środka do alkoholu, czy był pod wpływem środka odurzającego. Sąd Najwyższy orzekł, że w aktualnym stanie prawnym, sąd rozpoznający sprawę o przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione pod wpływem środka odurzającego, każdorazowo musi ustalić, czy środek ten miał realny wpływ na sprawność psychomotoryczną kierującego pojazdem w stopniu podobnym, jak w sytuacji znajdowania się pod wpływem alkoholu.  Niestety nie istnieje definicja legalna prowadzenia pojazdów “po spożyciu” oraz “pod wpływem” narkotyków.

Jazda w stanie po spożyciu narkotyków jest traktowana jako wykroczenie i za to co do zasady grozi:

  • areszt od 5 do 30 dni;
  • grzywna od 50 do 5.000 zł;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast jazda pod wpływem narkotyków jest traktowana jako przestępstwo i za co grozi:

  • grzywna w liczbie stawek dziennych od 10 do 540 przy czym stawka dzienna może wynosić od 10 do 2.000 zł;
  • kara ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat;
  • kara pozbawienia wolności do lat 2;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata;

Sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w przypadku skazania w trybie art. 178a § 1 k.k. Zgodnie bowiem z treścią § 2 art. 43a: W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1, art. 179 lub art. 180 sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

W sytuacji, gdy kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, kara wyniesie od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Dodatkowo, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, wynosi już nie mniej niż 10.000,00 zł. Sąd w takiej sytuacji orzeka dożywotnio środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Za powodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości