Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda bez dokumentów. Co grozi kierowcy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski Każdemu kierowcy może zdarzyć się, że zapomniał zabrać ze sobą prawa jazdy. Inaczej jednak zostanie potraktowany jeśli nie ma stosownych uprawnień. A należy pamiętać, że prawo jazdy to tylko jeden z dokumentów jaki powinien posiadać przy sobie kierowca.

Przepisy wskazują, że kierowca powinien posiadać przy sobie:

 • dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem (np. prawo jazdy, czasowe zezwolenie)
 • dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
 • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową w przypadku, gdy w takie urządzenie musi znajdować się w pojeździe,
 • dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej, wystawiony przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela, jeśli jest ona zamontowana
 • zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy (dotyczy kierujących pojazdami uprzywilejowanymi),
 • inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy (np. świadectwo kwalifikacji zawodowej)

Za brak któregokolwiek z powyższych wymaganych dokumentów nałożony będzie na kierowcę mandat karny w wysokości 50 zł za każdy z dokumentów. Łącznie kara ta nie może przekroczyć 250 zł.

Redakcja poleca:

Badanie techniczne auta. Co z podwyżką?
Te auta używane są najmniej awaryjne
Wymiana płynu hamulcowego

Prawo jazdy

Jeśli kierowca nie ma żadnych uprawnień, grozi mu mandat 500 zł, a policja może skierować sprawę do sądu. Jeśli jedzie samochodem, a ma tylko np. prawo jazdy kategorii A, dostanie mandat w wysokości 300 zł.

W przypadku osoby, która nie ma prawa jazdy, ponieważ sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, np. za jazdę po alkoholu, złamanie zakazu sądowego to przestępstwo. Grozi za nie do 3 lat więzienia. 2 lata więzienia grozi kierowcy, który prowadzi pojazd pomimo cofnięcia uprawnień za przekroczenie limitu punktów karnych. Osoby, które poruszają się autem, mimo że prawo jazdy zostało im zatrzymane np. za zbyt szybką jazdę, dostają kolejny trzymiesięczny zakaz prowadzenia auta.

W przypadku kolizji spowodowanej przez kierowcę bez prawa jazdy, ubezpieczyciel ma prawo domagać się od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania i kosztów likwidacji szkody. Wyjątkiem jest tu sytuacja w której kierowca posiada uprawnienia, ale zapomniał zabrać ze sobą dokumentu.

Dowód rejestracyjny i ważne badanie techniczne

Choć przepisy nie nakładają wprost sankcji za niedotrzymanie 30-dniowego terminu na przerejestrowanie auta, to kodeks wykroczeń przewiduje karę mandatu za naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym w wysokości do 3 tys. zł bądź karę nagany. Inaczej jest jeśli auto nie posiada ważnego badania technicznego. Jazda bez ważnego przeglądu podlega finansowej karze. Policjant może wystawić mandat opiewający na kwotę od 20 do 500 zł.

W przypadku kontroli drogowej i braku ważnych badań technicznych może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeśli pojazd nie nadaje się do dalszego ruchu, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, a auto trafia na lawetę. Jeśli wyniki badania będą pozytywne to diagnosta wydaje stosowne zaświadczenie z którym należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie zostanie zwrócony dowód rejestracyjny.

Jeśli kierowca nie posiada ważnych badań technicznych pojazdu i z jego winy dojdzie do wypadku, to ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z OC. Jednak brak obowiązkowego przeglądu może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania z tytułu AC i komunikacyjnego NNW.

Zobacz także: Testujemy Lexusa LC 500h

Kara za brak polisy OC

Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jej brak wiąże się z karą finansową, której wysokość jest zależna od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy. Maksymalna kara dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku; z kolei dla ciężarówek - trzykrotność. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni  - 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. pełnej stawki (patrz tabela).

Wysokość kar za brak OC w 2016, 2017 i 2018 roku

Czas bez OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

2016

2017

2018

2016

2017

2018

2016

2017

2018

Ponad 14 dni

3700 zł

4000 zł

4200 zł

5550 zł

6000 zł

6600 zł

620 zł

670 zł

700 zł

4-14 dni

1850 zł

2000 zł

2100 zł

2780 zł

3000 zł

3300 zł

310 zł

340 zł

350 zł

Do 3 dni

740 zł

800 zł

820 zł

1110 zł

1200 zł

1320 zł

120 zł

130 zł

140 złSpodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Katarzyna (gość)

  Warto pamiętać, że jeśli kupujemy OC przez Internet, np. przez kalkulator ubezpieczeń Ubea.pl, to wystarczy, że wydrukujemy potwierdzenie otrzymane na maila. Taki dokument jest obecnie już uznawany przez policję za dowód posiadania polisy.

 • Arek (gość)

  Najwazniejsze to wiedziec, ze jak sie ma prawko kolekcjonerskie, jak np z clubcardu to się na nim nie jezdzi :)

 • mikołaj (gość)

  dla tych co mają to może niech sprawdzą sobie w YU, mają dobre ceny i przede wszystkim taniej niż u reszty ubezpieczycieli...

 • Z 500 (gość)

  wszystkie dane maja w systemie, po co ciągle musimy wozić papiery? chyba tylko dla kasy za niemanie.

 • Juras (gość)

  i tak rosnie państwo policyjne , to jest jakies nieporozumienie , no i co z tego , jestesmy tak iwiligowani ze wszystkie dane sa w komputerach , tu chodzi tylko by nas pognębić , znieważyć , upodlić i skasować , kasa kasa i kasa , do d... z taką polityką

 • koles (gość)

  łupienie kasy od obywatela stało się normą - na każdym kroku rząd zagląda do naszej kieszeni. Oczywiści 500 plus musi być, bo trzeba wspierać rozrodczość i zwiększać populację podatników - niewolników. Nic dla ludu w tym kraju - państwo oparte na zasadach bankowo - korporacyjnych, to żaden przywilej dla obywateli. W UK nie wystawiają mandatów za brak dokumentów przy sobie. Mają system w radiowozie i wszystko wiedzą na podstawie rejestracji samochodu.

 • Luki (gość)

  A ja tak z innej beczki ... czy ktoś wie ile razy w ciągu dnia można dostać mandat za brak dokumentu ? Czy jak raz dostanę to przy następnej kontroli mogę dostać drugi raz ?

 • Yanosia (gość)

  Ja już teraz zupełnie się zgubiłam.... : / To gdy nie mam przy kontroli, prawa jazdy to i tak widnieje w systemie, więc czy je rzeczywiście posiadam i tak wyjdzie w rejestrze ( tylko w jakim? ).... Oraz jak go nie mam, teoretycznie zostanie sprawdzone na podstawie....???? No właśnie? Oswiadczenia, bo dowodu osobistego też nie muszę mieć ....wkoncu OC i Dow. REJESTRACYJNY podjazdu nie mojego widnieje na osobę jeszcze inną... TAK WIĘC JAK I GDZIE JESTEŚ ZAPISANY JAKO UPRAWNIONY DO PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH???????

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości