Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda bez pasów. Czy sprawa może trafić do sądu?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu. Czy jeśli zrobi to np. w przypadku niezapiętych pasów, sprawa trafi do sądu?

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policja lub inny uprawniony do tego organ kieruje wniosek do sądu rejonowego w okręgu którego popełniono dane wykroczenie. To normalne postępowanie w przypadku odmowy przyjęcia mandatu, a znaczenia nie ma tu jakie wykroczenie zostało popełnione.

Redakcja poleca:

Odcinkowy pomiar prędkości. Skuteczniejszy jak fotoradary?
Seat Ateca. Debiut w segmencie SUV
Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu a ile kosztują dzisiaj?

Sąd rozstrzygnie sprawę na podstawie całokształtu zgromadzonego materiału dowodowego. Pod uwagę brane będą zeznania kierowcy, świadków, a także społeczna szkodliwość czynu i inne okoliczności.

Pamiętać należy, że sąd ma możliwość nałożenia na kierowcę znacznie wyższej grzywny jak policjant w trybie mandatowym. Przypomnijmy, że zgodnie z obecnie obowiązującym taryfikatorem mandatów, jazda bez pasów to mandat w wysokości 100 zł oraz dwa punkty karne.

Podstawa prawna:

Art. 99 ustawy z 24 sierpnia 2001 roku – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ( Dz. U. z 2013 r. poz. 395 z późn. zm)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jan Brender

    Jak się kłóci z niebieskimi to generalnie sprawa o wszystko może trafić do sądu. zalecałbym ostrożność w rozmowach z panami i oczywiście uczciwość, potem człwiek się nalata po sądach za głupie pasy. Fakt faktem swojego auta nie mam tylko wynajmuję w Panku, ale mimo wszysto pasy warto zapinać, nie chodzi o mandaty itp, ale o bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości