Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jazda bez prawa jazdy. Kiedy jest wykroczeniem a kiedy przestępstwem?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Jazda bez uprawnień może być traktowano jako wykroczenie lub dwa różne przestępstwa. Jakie sankcję za to grożą?

Zgodnie art. 180a kodeksu karnego, za jazdę bez prawa jazdy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Czyn z tego artykułu popełnia osoba, która prowadzi pojazd bez uprawnień po upływie okresu na który sąd je odebrał, bądź po odebraniu dokumentu po przekroczeniu 24 punktów karnych.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy w taki sposób, aby oprócz wspomnianych sankcji sąd każdorazowo orzekał również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jeżeli w okresie zakazu osoba będzie jeździła, sankcja będzie wyższa. Dziś są to 3 lata pozbawienia wolności, a proponowane jest 5.

Istotne jest, że osoba, która jeździła bez uprawnień, ale nigdy nie posiadała prawa jazdy popełnia wykroczenie, a nie przestępstwo. Nie grozi za to więzienie, a sąd może ale nie musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Redakcja poleca:

31 rzeczy, które najbardziej wkurzają polskich kierowców
Prawo jazdy stracą także zapominalscy
Skoda Kodiaq. Ceny w Polsce

Jazda bez uprawnień jest wykroczeniem z art 94 k.w. popełnianym przez osobę prowadzącą pojazd bez uprawnień jeśli ta osoba nigdy nie miała prawa jazdy lub miała prawo jazdy, ale niewłaściwej kategorii. Jazda bez uprawnień stanowi natomiast przestępstwo z art 244 k.k. jeśli osoba prowadzi pojazd w okresie na który sąd odebrał jej uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Obecnie grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Jazda bez uprawnień może stanowić także przestępstwo z art 190a k.k. Popełnia je osoba, która prowadzi pojazd bez uprawnień. po upływie okresu na który cofnięto jej prawo jazdy. Popełnione ono zostaje także w przypadku kiedy osoba kieruje bez uprawnień w przypadku kiedy prawo jazdy zostało cofnięte na skutek decyzji administracyjnej. Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności.

Warto umieć odróżnić jazdę bez uprawnień od jazdy bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Drugi przypadek to wykroczenie za które grozi mandat w wysokości 50 zł, a popełnia je kierowca, który zapomina zabrać ze sobą prawo jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Fabio (gość)

  "Istotne jest, że osoba, która jeździła bez uprawnień, ale nigdy nie posiadała prawa jazdy popełnia wykroczenie, a nie przestępstwo. Grozi za to więzienie, a sąd może ale nie musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych." No to nie rozumiem od kiedy idzie się do wiezienia za wykroczenie.

 • menel (gość)

  czytaj ze zrozumieniem... tam jest napisane " NIE grozi za to więzienie, a sąd może, ale nie musi... "

 • kk (gość)

  Art. 190a. Uporczywe nękanie - stalking

 • Damian (gość)

  5 lat więzienia a za morderstwo 2 lata za udowodniona kradzież 5 samochodów złodziej dostał 2,5 roku i nie poszedł siedziec TO JEST POLSKS bezprawnie

 • Fabio (gość)

  menel to ty raczej czytaj jak jest napisane a nie wymyślaj sobie.

 • smiech na sali (gość)

  Zgubilem prawo jazdy. Poszedlem wybrac do starostwa Pani odpowiada nie mamy nic w zastepstwie i nie moze Pan jezdzic w tym czasie bez prawo jazdy chodz ma Pan uprawnienia. Pelny idiotyzm w Panstwie powinno byc o elektroniczne sprawdzanie przez policje, a potem czlowiek niby popelnia wykroczenie. Cala Polska

 • Justyna (gość)

  To jest bardzo pożyteczny artykuł. Warto znać te zasady.

 • szkoda_słów (gość)

  Do smiech na sali: Dokładnie, a co za problem byłoby wystawić zaświadczenie z pieczątkami potwierdzającymi uprawnienia np. na czas wyrobienia nowego blankietu prawa jazdy, który to dokument byłby potwierdzeniem niezbędnym do odbioru nowego blankietu? Ano taki, że urząd wyda kilkadziesiąt groszy na wydruk i kilkadziesiąt sekund pracy pani w okienku także tego kraju na to nie stać a i dodatkowo łatwo wpadnie co jakiś czas 50 zł za karę dla kierowcy czyli czysty bezkosztowy biznes - oczywiście to sarkazm ale chyba taka jest prawda bo innej przeszkody nie widzę.

 • szkoda_słów (gość)

  Jeszcze rozbraja mnie to, że przestępstwem może być prowadzenie pojazdu kiedy zna się przepisy ale z jakiś powodów zostało zatrzymane prawo jazdy a wykroczeniem prowadzenie przez kogoś kto nigdy go nie miał - oczywiście też jest na to wytłumaczenie. Trudno się kara czymś kogoś czego nie miał lub zabierać mu coś czego nie miał (analogia do rowerzystów, którym wolno poruszać się po jezdni bez znajomości przepisów). Nie żebym miał coś przeciwko rowerzystom bo sam nim jestem ale mam prawo jazdy. Faktycznie to zawsze jak nigdy się nie miało uprawnień lub zatrzymanie uprawnień (nie obecne zatrzymywanie prawa jazdy za byle co) powinno być przestępstwem miarkowanym wg szkodliwości.

 • Mariusz (gość)

  A co wtedy kiedy prawko zgubilem i bylobtobprawko francuskie gdzie czekam na wydanie nowego choć w tym okresie mam konieczny zjazd do kraju autem i nie mogę inaczej posiadam zdjecie czytelne danego dokumentu i mam zaswiadczenie że prawko posiadam wydane przez policję we francji czy zabiorą mi auto czy tylko dostanę mandat i będę mógł kontynuować swoją podróż dalej

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości