Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jazda bez prawa jazdy. Zapowiadają się rewolucyjne zmiany

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski Rząd pracuje nad zmianami dla kierowców, które spowodują podwyżkę mandatów i zaostrzenie kar dla kierujących. Z bardziej dotkliwymi konsekwencjami muszą liczyć się Ci, którzy za kierownicę siadają bez uprawnień.

Jazda bez prawa jazdy. Tak jest obecnie

Obecnie jazda bez odpowiednich uprawnień może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł. W tej sytuacji nie dostaniemy punktów karnych. Przy rażącym naruszaniu przepisów, sprawa może jednak trafić do sądu, który ma prawo nałożyć grzywną w wysokości do 5000 złotych, a także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca bez uprawnień otrzyma zakaz prowadzenia dalszej jazdy i musi przekazać pojazd osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli nie ma takiej możliwości - pojazd zostanie odholowany na koszt kierowcy.

Jazda bez prawa jazdy. Taka jest propozycja zmian

Niewykluczone, że już od 1 grudnia 2021 roku kara za jazdę bez prawa jazdy zostanie zaostrzona. Projekt przewiduje, że prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Prawo jazdy. Na to trzeba uważać

Przypominamy, że za kierowanie bez uprawnień uważane jest także kierowanie pojazdem, na który mamy prawo jazdy, ale ignorujemy kody wpisane w prawo jazdy.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Papryka (gość)

    5000 tysi bez targowania za drugim razem do puchy

  • alocha (gość)

    Ciebie ci ulu do pychy żebyś zmądrzał

  • Komentarz usunięty.
  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości