Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jazda motocyklem bez prawa jazdy. Jakie są konsekwencje?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Decydując się na jazdę motocyklem musimy posiadać stosowne uprawnienia. O tym jaka to będzie kategoria prawa jazdy decyduje np pojemność silnika maszyny. Decydując się na jazdę bez uprawnień, sporo ryzykujemy.

Kategoria AM

Uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motorowery to zarówno zarówno skutery (do 50cm3) jaki i motocykle wyposażone w klasyczne manualne skrzynie biegów

O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM wynosi od ok 600 do 1200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania egzaminu państwowego na kat B.

Kategoria A1

Pozwala na prowadzenie motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (ok. 15 KM).

Minimalny wiek osoby starającej się o prawo jazdy kategorii A1 to 16 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A1 wynosi od ok. 1700 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Kurs ten obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych (po 45 minut ) oraz 20 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut).

Kiedy wystarczy prawo jazdy kategorii B, aby kierować motocyklem?

Takie same uprawienia jak kategoria A1 daje daje prawo jazdy kat B, jeżeli kierowca posiada je od minimum 3 lat.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Kategoria A2

Kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (ok. 48 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwu krotności mocy tego motocykla. a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW (20.3KM).

Minimalny wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A1 wynosi od ok. 2200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Kurs to 30h teorii i 20h jazdy).

Kategoria A

To najwyższa z kategorii motocyklowych która uprawnia do kierowania motocyklem (motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy) oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata 24 lata albo 20 lat, jeżeli kandydat co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, ale do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW konieczne jest i tak ukończenie 21 roku życia.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii A wynosi od ok. 2200 zł w zależności od szkoły i miejscowości.

Kurs nauki jazdy w kategorii A trwa 50 godzin zegarowych (30 godzin teorii i 20 godzin praktyki). Szkolenie może trwać sporo krócej, jeśli kursant posiada uprawnienia A2. Wtedy zamiast obowiązkowych 20 godzin praktyki, musi zaliczyć jedynie 10 godzin części praktycznej. Dodatkowo, w przypadku posiadania uprawnień A1 lub A2 część teoretyczna nie jest konieczna.

Jazda motocyklem bez prawa jazdy

Kierujący może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł za jazdę bez uprawnień do kierowania motocyklem, Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii, która nie uprawnia do jazdy na motocyklu, na którym zostaliśmy zatrzymani (np. mamy kategorię A1, a jeździmy dużym mocnym motocyklem), mandat wyniesie 300 zł. W obu przypadkach możemy zapomnieć o dalszej jeździe.

Jeśli to nie pierwszy raz kiedy zostaniemy zatrzymani nie mając uprawnień na dany pojazd, sprawa trafi do sądu. Zwykle wiąże się to z grzywną w wysokości 5000 zł i czasowym lub całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Czy działa ubezpieczenie jeśli nie mamy uprawnień?

Jeśli nie mamy uprawnień do kierowania motocyklem, nie działa żadna polisa ubezpieczeniowa. Podstawowym warunkiem ochrony przez polisę jest posiadanie uprawnień przez kierującego. Stłuczka czy wypadek może zatem słono kosztować. 

Spowodowanie wypadku bez uprawnień

Jeśli nie mieliśmy jazdy na motocykl i spowodowaliśmy wypadek sąd najprawdopodobniej zdecyduje, że to właśnie my będziemy ponosić koszty leczenia poszkodowanym.

Ucieczka przed policją

Jeśli nie posiadamy prawa jazdy i uciekamy przed policją, grozi nam kara w wysokości 5000 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Policja i sąd mogą uznać to za niebezpieczeństwo spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, a za to możemy dostać od 3 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności!

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • JAnek (gość)

  Jak dla mnie to kategoria A powinna zniknąć. Bo tak samo, jakbym miał kartę rowerową a nie mógł jeździć hulajnogą! Albo mając kartę pływacką mógł pływać w basenie ale nie w jeziorze. ...takie tylko porównania. Bo przepisy ruchu drogowego są takie same dla samochodów jak i motocykli. A jeżeli ktoś umie jeździć rowerem to i umie motocyklem. W przeciwieństwie do podobieństwa między samochodem a lokomotywą.

 • Gość (gość)

  Niestety, najprawdopodobniej nie masz zielonego pojęcia o jeździe motocyklem, a jest to czynność diametralnie różna od jazdy rowerem...Ogólne zasady ruchu drogowego są tożsame dla większości pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach, ale technika jazdy już nie...

 • Honda (gość)

  Kto lubi za pier * ten wie po co prawko hahahaa

 • Gringo (gość)

  LWG

 • Grand (gość)

  A co z tymi przepisami drogowymi co można jeździć bez prawa jazdy mając ukończone 18 lat przed wejściem tych przepisów drogowych czemu o tym nie wspomną.

 • Adam (gość)

  Ja prawka jeszcze nie mam, dlatego kupiłem sobie na początek Piaggio 50ccm, do którego wystarczy tylko dowód. Może kiedyś kupię coś większego, ale w sumie do miasta ten jest wystarczający.

 • Kacper (gość)

  Pytanie do was jakie problemy za jazdę 600cc bez jakichkolwiek uprawnień w wieku 16lat jeszcze nigdy nie zostałem zatrzymany czyli konto czyste

 • Honda CBR 600 (gość)

  A trochę więcej jak 500 może by zniechęciło...Przecież to cwaniaki bez odpowiedzialności. Zakaz prowadzenia nie poskutkuje, tylko kieszeń nauczy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości