Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Jazda motocyklem także z kat. B?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot: Krzysztof Szymczak Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, zajmująca się oceną projektu nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, rozważyła poszerzenie uprawnień prawa jazdy kat. B. Posłowie chcieli, by osoby z takimi uprawnieniami mogły kierować również wybranymi typami jednośladów.

Przy okazji toczących się dyskusji na temat poszczególnych przepisów nowelizacji, na szczególną uwagę zasługuje artykuł 6 tegoFot: Krzysztof Szymczakdokumentu. Posłowie zaproponowali, by te osoby, które posiadają prawo jazdy przez co najmniej 3 lata, miały prawo do prowadzenia motocykli. Uprawnienia te dotyczyłyby wyłącznie jednośladów o pojemności do 125 centymetrów sześciennych, a których stosunek mocy do masy nie przekracza 0,1 kW/kg. Co więcej, pojazdy te musiałyby posiadać automatyczną skrzynię biegów.

W praktyce oznacza to, że kat. B pozwalałaby wyłącznie na kierowanie skuterami. To właśnie w nich najczęściej stosowane są takie przekładnie. Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi przepisami, osoby z prawem jazdy kat. B mogą również prowadzić jednoślady i lekkie czterokołowce, do których kierowania niezbędne są uprawnienia kat. AM.

Nie wiadomo jeszcze, czy przepisy wejdą w życie w takiej formie. Projekt przekazano do dalszych prac.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bryan (gość)

  Kat B jest ważna do prowadzenia jednośladów do 125cm3 w Niemczech bez względu jaka to skrzynia biegów jest i na pewno nie 0,1Kw/kg (bo mijałoby się z sensem np.dla otyłych kierujących ta wartość jest za mała szczególnie w górzystych terenach - słabsze ciśnienie im więcej m.n.p.m.). Propozycja posłów do automatów jest moim zdaniem kuriozalna i niedorzeczna (to chyba po to by za dużo nie stracić wpływów do budżetu) bo automat nie nadaje się najlepiej do jazdy np.na polnych drogach skuterem de facto eliminuje możliwość jazdy jednośladem o większej średnicy kół co jest bezsensownym ograniczeniem, ale w zamian dla bezpieczeństwa takim pojazdem nie można przekraczać 90km/h ani jechać po autostradach. Gdyby mądrze podejść do sprawy to na pewno z sensem wielu samochodziarzy przesiadłoby się na WSZYSTKIE rodzaje jednośladów do 125cm3 bez względu na rodzaj skrzyni biegów i szkoda iż nie wymyślono jeszcze kat.B tylko na manual czy tylko na automat, a jest jeszcze o ironio ważne na jedno i drugie.

 • Kuba (gość)

  Bryan ma rację. Rodzaj skrzyni biegów nie powinien mieć znaczenia w klasyfikacji pojazdów pod kategorie prawa jazdy. Toż to głupota! Ja nigdy nie chciałbym motocykla (czy samochodu) z automatem, nawet moja '50-tka' ma manuala. Moim zdaniem wystarczyło by ograniczenie pojemności do 125 ccm oraz prędkości maksymalnej, ale nie mocy. Zupełnie inaczej pojedzie taki pojazd z jedną osobą która waży 70 kg a inaczej z dwoma ważącymi np po 90 kg. W pierwszym przypadku motocykl będzie żwawy i nawet pod bardziej stromą góre będzie spokojnie dawał radę, natomiast w drugim może czasem nawet na 1 biegu nie wyjechać. Dodatkowo może jakiś krótki (i tani!) obowiązkowy kurs doszkalający (z teorii i przede wszystkim praktyki) i wydać dodatkowy dokument upoważniający do jazdy takowymi motocyklami. Myślę że dzięki temu chociaż część kierowców aut przesiadła by się na takie motocykle dzięki czemu korki byłyby mniejsze, miejsc parkingowych więcej a i oni sami mniej płaciliby za benzynę i utrzymanie pojazdu ;)

 • Marcin (gość)

  Zgadzam się powinno być tylko do poj.125ccm3 i bez znaczenia czy automat czy manual , jak każda osoba co chce jeździć to musi umiec jeździc i znać przepisy jak zdała kat.B więc w domu samemu może się douczyć sprawdzania olejów, świateł itd. Żeby jak najszybciej te przepisy weszły

 • mareq (gość)

  Dodaję swój głos: też jestem za dopuszczeniem również manualnych skrzyń. Automaty występują chyba tylko w skuterach a te mają mniejsze gabaryty i koła. Według mnie łatwiejszy w opanowaniu jest większy pojazd a nie taki, który po wpadnięciu w dziurę może się przewrócić.

 • darsa (gość)

  A co dla przykładu z kilkudziesięcioletnim Velorex-em - motocykl, trzy koła - dwa z przodu i jedno z tyłu, dach nad głową, szyba z przodu a kierownica jest okrągła. Nawet pasażer siedzi po prawej stronie. Wszystko jak w samochodzie a nie podchodzi pod prawo jazdy kat. B ani pod nowelizację ustawy ...

 • marek (gość)

  Wiele lat jeżdżę latem skuterem 50cm3 i sprawia mi to dużo przyjemności. Posiadam prawo jazdy kat. B ale niestety nie mogę przesiąść się na troszeczkę mocniejszy motocykl bo muszę przechodzić cały cykl szkolenia na kursie prawa jazdy łącznie z egzaminem teoretycznym. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nasze przepisy nie zezwalają w takiej sytuacji tylko na egzamin praktyczny. Chyba przerobię skuter na 80-90 cm3 .

 • Grzesiek (gość)

  zgadzam się tylko czemu automat powinno być bez znaczenia takim motorkiem i tak więcej niż 80 km\H nie pojedzie w innych krajach jest jakoś normalnie to tylko polska prywatny kraj polityków robią co chcą powinno być jak w całej uni

 • Darek. (gość)

  Zgadzam się z innymi użytkownikami że zapis o automacie powinien zostać wykreślony. Może dzięki temu uratuje się trochę klasyków polskiej motoryzacji WSK, WFM i SHL, które jak wiadomo automatycznych skrzyń nie mają. Myślę że jeszcze sporo by się tych motocykli znalazło po różnych szopach i garażach.

 • Dominik (gość)

  Zgadzam się z wami automat odpada w manualnej jest 100% lepsza jazda!!!

 • bryan (gość)

  ...i bezpieczniejsza, kolejne 100 %.

 • Tomasz (gość)

  Jesli automat to lepiej na 50-tce.Po co wiekszy skuter na miasto?

 • maestro (gość)

  Czy osoba ktora ma 15 lat praojazdy kat B lub C i E zna miej przepisy od osoby ktora ma ok 20 lat i robi sobie kat A. Moze jeszcze jeździ lepiej i ma lepszą wprawe poruszania sie po drodze. Prosze was ta kat A jest tylko po to aby łatać dziurę budżetu naszego marnego państwa. !!!!

 • kierowca (gość)

  125 to 125 a czy to manual czy automat to co to za różnica . TAK dla manualnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości