Jazda na światłach

(ET)
Kiedy należy używać świateł mijania, a kiedy przeciwmgłowych? Czy nie byłoby lepiej, gdyby kierowcy jeździli na światłach mijania również w ciągu dnia?

Na pytania odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we WrocławiuKiedy należy używać świateł mijania, a kiedy przeciwmgłowych? Czy nie byłoby lepiej, gdyby kierowcy jeździli na światłach mijania również w ciągu dnia?
- Od pierwszego marca kierujący nie mają obowiązku włączania w pojazdach świateł mijania (lub do jazdy dziennej) podczas jazdy od świtu do zmierzchu. Mimo to zalecałbym ich stosowanie w dalszym ciągu, nawet w warunkach dobrej widoczności, gdyż ma to duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o zasady używania świateł zewnętrznych, to kierujący pojazdem jest obowiązany stosować światła mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

  • w czasie od zmierzchu do świtu - w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, można używać świateł do jazdy dziennej,
  • w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,
  • w tunelu.

    Nie oślepiaj innych
    W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

  • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo,
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony,
  • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

    Obowiązek używania podczas jazdy świateł mijania dotyczy również kierujących motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym.
    Na krętej drodze
    Na drodze krętej kierujący pojazdem może używać od zmierzchu do świtu przednich świateł przeciwmgłowych, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Chodzi tu o trasy oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi: A-3 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo" lub A-4 "niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo" z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-5 wskazującą początek drogi krętej.
    Jeżeli samochód jest wyposażony w światła przeciwmgłowe, kierujący ma obowiązek używania przednich świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe kierujący pojazdem może (a to oznacza, że nie musi) włączać wraz z przednimi w warunkach, gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W razie poprawy widoczności jest on obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.


  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na motofakty.pl Motofakty