Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jazda po alkoholu. Autem po zakrapianej imprezie – ilu Polaków ryzykuje?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Krzysztof Kapica Z zakrapianej imprezy Polacy najchętniej wracają jako pasażerowie, decydują się na spacer, ewentualnie wybierają autobus. Niestety, trafiają się także chętni zasiąść za kierownicą – często nieświadomi jak niewiele potrzeba by przekroczyć dopuszczalne 0,2 promila.

Alkohol. Błędna ocena własnych możliwości

AlcoSense Laboratories przeprowadziło badanie, w którym zapytano polskich kierowców o sposoby powrotu z imprez do domu. Średnio co dwudziesty ankietowany zdecydował się na prowadzenie własnego samochodu, pomimo spożytego wcześniej alkoholu.

Takie zachowanie najczęściej wynika z przecenienia swoich możliwości. Bez sprawdzenia się alkomatem łatwo o błędną ocenę własnej trzeźwości oraz czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu. Tymczasem aby przekroczyć dopuszczalny w Polsce limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy, często wystarczy jedno piwo lub lampka wina.

Wśród odpowiedzialnych opcji powrotu z zakrapianej imprezy, większość badanych wskazała: taksówkę (23,6%), spacer (20,3%), podwiezienie przez znajomego (19,4%), rolę pasażera w swoim aucie (18,9%) oraz transport publiczny (12,8%).

Alkohol. Odwrócenie dobrego trendu

Fot. materiały prasowe W 2019 roku w Polsce nastąpił pierwszy od lat wzrost zatrzymań nietrzeźwych kierowców, odwracając tym samym trwający ponad dekadę trend spadkowy. W samym tylko grudniu policja zatrzymała 5671 nietrzeźwych kierujących pojazdami, a w skali całego roku 2019 ich liczba zbliżyła się do 111 tysięcy. Policjanci już zapowiedzieli, że lokalnie – tak jak choćby w województwie lubuskim – można się spodziewać częstszych kontroli trzeźwości.

Alkohol. Warto zachować zdrowy rozsądek

Po imprezie nie warto ryzykować i od razu wsiadać za kierownicę. Dla osób, które nie dysponują własnym, godnym zaufania alkomatem, prawie w każdym mieście dostępne są dyżurki w lokalnych komisariatach policji. Można tam się bezpłatnie przebadać.

- Karnawał to okres, gdy jesteśmy gotowi podjąć większe niż zwykle ryzyko, ze względu na własną wygodę. Zimą pogoda bywa kapryśna, a dni są jeszcze stosunkowo krótkie. Stąd pierwszym odruchem może być sięgniecie po kluczyki i pojechanie na imprezę własnym samochodem. Także po zakończeniu zabawy, powrót autem może się wydawać kuszący. Jednak nie warto igrać z losem i zbytnio ufać swoim możliwościom imprezowym. Mając do przebycia dłuższą drugę postawmy na taksówkę, transport miejski lub trzeźwego kolegę kierowcę. Z kolei przy krótkim dystansie po prostu się przejdźmy – radzi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.

Według art. 115 § 16 kodeksu karnego o nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy:

•         zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;

•         zawartość alkoholu w 1 dm³  wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prawo karne wyróżnia także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, nazywany także stanem po użyciu alkoholu, który wyróżnia się tym, że:

•         zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;

•         obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza.

Sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości czekają nawet 2 lata pozbawienia wolności. Ekspresowa droga do więzienia dotyczy nieumyślnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz takich, w wyniku których nastąpiły ciężkie obrażenia ciała. Art. 156 §1 Kodeksu Karnego definiuje je jako pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia oraz inne ciężkie kalectwa, ciężka choroba nieuleczalna lub długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub znaczna trwała niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Maksymalna kara dla nietrzeźwych, będących sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników, wynosi obecnie 12 lat pozbawienia wolności. Dla porównania, jeżeli mówimy o wypadku, którego sprawca był trzeźwy, prawo karne przewiduje dla takiej osoby od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, dopuszczając możliwość zawieszenia wykonania kary na okres próby od roku do trzech lat.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Lena (gość)

    Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

  • Bartek (gość)

    Najlepiej w ogóle nie pić alkoholu i mieć święty spokój.

  • Pomocny TObiasz (gość)

    Wszystkim mówie, że trzeba mieć zawsze w telefonie numer do adwokata w takich sytuacjach. Ludzie się śmieją, że w USA przy każdej nadarzającej się okazji każdy dzwoni do adwokata, bo od tego jest uzależniona sytuacja w której się znajdziesz!! Złapała CIę policja po alkoholu to dzwoń do mec Anna Grabowicz-Gajda. Tutaj jej strona internetowa - https://jazdapoalkoholu.info Najlepiej zapisać numer w telefonie i dzwonić w nagłych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości