Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda po alkoholu. Czy mogę cofnąć zgodę na samoukaranie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Kierowca może usłyszeć zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Po dobrowolnym poddaniu się karze niekiedy może walczyć o łagodniejszy wyrok. Czy ma to jednak sens?

Zgoda na dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. jest na pewno najszybszym zakończeniem toczącego się postępowania karnego. Nie zawsze jednak kara zaproponowana przez prokuratora podczas przesłuchania jest karą korzystną dla kierowcy w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Zobacz także: Koszty rejestracji auta

Dla kierowcy który miał 2 promile, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, zapewne będzie propozycją korzystną. Co innego taka sama kara dla kogoś kto miał około 0,5 promila. To od podejrzanego należy decyzja czy przyjąć zaproponowaną przez prokuratora karę, czy może walczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Złożyć można także wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie jazdy po alkoholu, jeżeli w sprawie zachodzą ku temu przesłanki. 

Zgodę na samoukaranie można cofnąć. Cofnięcie zgody na skazanie w trybie art. 335 k.p.k. można złożyć osobiście lub listownie na policji, w prokuraturze lub sądzie – w zależności od tego gdzie znajdują się akta sprawy.

Podstawa prawna

Art. 42 par. 2 , art 43 par. 1, art. 43a par. 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - kodeks karny (Dz.U.  z 2016 r. poz 1187)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Mirosław (gość)

    Nie warto korzystać z dobrowolnego poddania się każe. Lepiej poprosić o pomoc skutecznego adwokata - https://jazdapoalkoholu.info

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości