Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda po alkoholu. Ile można wypić, aby jechać samochodem?

Data publikacji: Autor: (kr)

Fot. Archiwum Wakacyjny okres oznacza wzmożony ruch na drogach w całym kraju. Mieszkańcy miast korzystają z urlopów, by wyjechać w spokojniejsze tereny. Relaks w terenie często wiąże się z alkoholem, a to z kolei może prowadzić do zagrożenia na drogach.

Fot. ArchiwumStatystycznie około 65% wszystkich wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, ma miejsce w cieplejszym okresie roku - od maja do października. Z badań wynika, że wakacyjny nastrój udziela się nawet osobom, które w normalnych okolicznościach nigdy nie wsiadłyby za kierownicę po alkoholu.

"To tylko jedno piwo" - taką wymówkę często słyszą policjanci z ust przyłapanych nietrzeźwych kierowców. Tymczasem już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, ale eksperci przyjmują, że tuż po wypiciu jednego piwa, stężenie alkoholu we krwi wynosi średnio około 0,26 promila.

Lekarze przypominają, że organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się go jak najszybciej wydalić. U dorosłego mężczyzny alkohol jest usuwany w tempie 10-12 g na godzinę, natomiast u dorosłej kobiety jest to 8-10 g na godzinę. Oznacza to, że mężczyzna ważący 80 kg, który wypił jedno piwo, będzie mógł legalnie usiąść za kierownicą najwcześniej po upływie 2,5-3 godzin. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm w innym tempie będzie usuwał alkohol, dlatego w wielu przypadkach ten czas może wzrosnąć.

Badania wypadków wykazały, że zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy zwiększa czterokrotnie ryzyko wypadku. Jeśli stężenie alkoholu wynosi 0,8 promila, ryzyko wypadku wzrasta dziesięciokrotnie, natomiast skrajny przypadek - 2 promile we krwi - to stukrotny wzrost takiego ryzyka.

Analiza zachowań kierowców pozwoliła stwierdzić, że już niewielkie dawki alkoholu powodują:

- przecenianie swoich możliwości na drodze
- ograniczenie pola widzenia i dostrzegania obiektów ruchomych
- zmniejszony refleks
- pogorszoną ocenę odległości.

Dobrym sposobem na upewnienie się, czy po wypiciu alkoholu możemy już legalnie prowadzić auto, jest skorzystanie z alkomatu. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a za ok. 150 zł otrzymamy precyzyjny alkomat. Może warto w okresie wakacyjnym zaopatrzyć się w taki sprzęt, by być pewnym, że nie spowodujemy zagrożenia dla siebie i innych.

Kary za jazdę po pijanemu:

Wprowadzone w maju nowe przepisy wobec pijanych kierowców pozwalają sądom na orzekanie kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, a także obowiązku zapłaty 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, które będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, możliwy jest montaż blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu. 
50g wódki   = 20g etanolu
100ml wina = 12g etanolu
0,5l piwa     = 25g etanolu

W Polsce ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia dwa stany kierowcy, który spożywał alkohol: 

1. Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰  to jego stan określa się mianem po spożyciu, a jazda autem w takim przypadku stanowi wykroczenie

2. W przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰  to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo

W innych europejskich krajach dopuszczalna przez prawo zawartość alkoholu we krwi jest bardzo różna. Na najwięcej mogą pozwolić sobie Brytyjczycy, którzy muszą się stosować do czterokrotnie większego niż w Polsce limitu - 0,8 promila. W Bośni i Hercegowinie osoba pijana nie może siedzieć z przodu nawet jako pasażer auta!

Kraj Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy
Czechy 0 ‰ 
Słowacja 0 ‰ 
Estonia 0 ‰ 
Rumunia 0 ‰ 
Rosja 0 ‰ 
Ukraina 0 ‰ 
Węgry 0 ‰ 
Norwegia 0,2 ‰
Szwecja 0,2 ‰
Polska 0,2 ‰
Austria 0,5 ‰
Dania 0,5 ‰
Francja 0,5 ‰
Bułgaria 0,5 ‰
Finlandia 0,5 ‰
Hiszpania 0,5 ‰
Wielka Brytania 0,8 ‰

 

 Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Normalny . (gość)

    W naszym kraju mozna wypic do woli i jechac.Tzn tyle zeby dac rade wsiasc do auta,przypadek znam z praktyki .Jest tu gosc ktory co dzien po pracy podjezdza busem i idze pic po czym jedzie do domu.Policji oczywiscie niema bo po co lepiej z krzakow ustrzelic bo 58 km/h bylo.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości