Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jazda po alkoholu. Nowe kary w 2022 r

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. materiały prasowe Od 2022 roku w życie weszły nowe przepisy związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Osoby, które zasiądą za kierownicę ze stężeniem powyżej limitu będą musiały głębiej sięgnąć do portfela. Czy surowsze prawo pozwoli zmniejszyć liczbę pijanych kierowców?

Większe grzywny, więcej punktów

2500 złotych – tyle od tego roku wynosi minimalna grzywna dla kierowcy, który prowadził pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu, czyli mając od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Dolna granica grzywny została też określona dla prowadzących w tym stanie pojazdy niemechaniczne, np. rowery. Wynosi ona obecnie 1000 zł. Przed zmianami sądy musiały się poruszać w przedziale grzywny od 50 do 5000 zł. Nie zmieniła się kwestia obligatoryjnego, czasowego odebrania złapanym kierowcom uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Od 17 września 2022 r. za jazdę zarówno po użyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości (czyli z powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będzie też naliczana nowa, maksymalna liczba punktów karnych – 15. Wydłużono też okres, po którym punkty są kasowane. Będą to dwa lata liczone od momentu opłacenia grzywny. Bez opłaty punkty pozostaną cały czas na koncie kierowcy.

Warto również pamiętać, że gdy kierowca zostanie zatrzymany przez policję a badanie wykaże, że jest on pod wpływem alkoholu, samochód może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela. Podwyżkom w kwotach mandatów towarzyszyć będą niewielkie zmiany w maksymalnych limitach opłat za holowanie pojazdu. Na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów za usunięcie samochodu osobowego zapłacimy 542 złote. Ponadto, każda doba przechowywania auta to dodatkowe 46 zł.

Wypiłeś mało lub byłeś wczoraj na imprezie? Nie ryzykuj

Spożywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na koordynacje wzrokowo-ruchową, jednocześnie zwiększając poczucie pewności siebie.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

- Kierowca w takim stanie może mieć problemy z postrzeganiem oddalonych obiektów, szacowaniem odległości, prędkości oraz adaptacją oka do ciemności i ruchomych świateł. Dlatego prowadzenie po „piwku” czy o poranku po zakrapianej imprezie może się okazać bardzo kosztowne. Należy prowadzić wyłącznie wtedy, gdy mamy pewność co do swojej trzeźwości. Taką może dać badanie odpowiednim alkomatem – tłumaczy Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense.

Najnowsze dane – wzrost liczby pijanych kierowców

Niestety rzeczywistość wskazuje, że wprowadzanie kolejnych środków w walce z alkoholem na drogach jest konieczne. Według policyjnych raportów liczba złapanych kierujących po spożyciu alkoholu w grudniu 2021 roku była wyższa o 15% w porównaniu do grudnia 2020 (4848 do 5587).

Tegoroczny styczeń również zapowiada się pesymistycznie. Do 17 stycznia 2022 r. policja zatrzymała 3171 kierujących po spożyciu, czyli aż o 28% więcej niż rok temu. Najwięcej zatrzymań – 386 – miało miejsce w Nowy Rok. Można się spodziewać, że wiele z nich to przypadki przedwczesnego prowadzenia samochodu o poranku po imprezie sylwestrowej.

Zobacz także: Ford Mustang Mach-E. Prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Gosc (gość)

    Płacz. I. Zgrzytanie. Zębami

  • Autonowa.pl (gość)

    Popieram. Piłeś, nie jedź! I koniec kropka. Jako ciekawostka - uważajcie, co spożywacie przed jazdą autem. Dwa kawałki ciasta tiramisu po 30 minutach pokazały na alkomacie 0,75! I weź tu się teraz tłumacz, że żarłeś ciasto, a nie piłeś?

  • Leszek (gość)

    @autonowa.pl nie gadaj głupot, to niemożliwe. Może spryskiwacze lub inna sytuacja, na 100% od czekoladek z alkoholem ani ciasta nie może wyjść taki wynik, musiało cię trzymać od poprzedniego dnia.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości