Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jazda po kosztach

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

W najbliższym czasie gaz raczej nie zdrożeje

Nowoczesna instalacja gazowa to spory wydatek, który jednak szybko się zwraca

Kierowcy z niepokojem obserwują wciąż rosnące ceny paliw na stacjach benzynowych. Niewątpliwie na taki stan rzeczy decydujący wpływ ma niepewna sytuacja w Iraku.

- O ile całe zamieszanie z biopaliwami nie skłoniło zbyt wielu osób do przejścia na zasilanie auta gazem, to w przypadku skoków cen benzyny sytuacja wygląda już zupełnie inaczej - mówi pracownik jednego z katowickich zakładów specjalizujących się w montażu samochodowych instalacji gazowych. - Kiedy paliwo idzie w górę, nam przybywa klientów - tak też jest i teraz.

Osoby decydujące się na montaż instalacji gazowej powinny jednak mieć kilka rzeczy na uwadze. Przede wszystkim, jeśli samochód jest jeszcze na gwarancji, to skorzystanie z usług nieautoryzowanego warsztatu może spowodować jej utratę.

Nowe auto po zarejestrowaniu pierwsze badanie techniczne powinno przechodzić dopiero po upływie trzech lat. Założenie w nim instalacji gazowej automatycznie oznacza konieczność przeprowadzania badań technicznych co roku.

Istotna kwestia dotyczy także samochodów, których silniki spełniają normę czystości spalin Euro III.

- W takich pojazdach dopuszcza się montaż wyłącznie instalacji najnowszej generacji z tzw. wtryskiem sekwencyjnym, gdzie każdy wtryskiwacz gazowy sterowany jest osobno - mówi Dariusz Kopacz, kierownik serwisu w fabrycznej stacji Daewoo w Katowicach. - Montaż innych instalacji LPG może spowodować w tych autach zakłócenia w funkcjonowaniu silnika: pojawiają się kłopoty z pracą jednostki na wolnych obrotach, zauważalny jest znaczny spadek mocy, rośnie zużycie paliwa, a do tego nie można ustalić właściwego składu spalin.

Średnio koszt instalacji gazowej zwraca się po przejechaniu około 10-15 tysięcy kilometrów.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości