Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda po rondzie. Kiedy należy użyć kierunkowskazu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Anna Kaczmarz Skrzyżowania o ruchu okrężnym, popularnie nazywane rondami, wzbudzają w wielu kierowcach uczucie niepewności – kierujący obawiają się, czy poruszając się po nich, nie popełniają błędów. Wiele kontrowersji budzi użycie kierunkowskazów.

To trzeba wiedzieć

Przed każdym manewrem musimy mieć pewność, czy możemy go wykonać w bezpieczny sposób. Zawsze zaczynajmy od spojrzenia na boki i w lusterka boczne. Jeśli nasz ruch nie koliduje z żadnym innym pojazdem, włączmy kierunkowskaz z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by inne samochody mogły zauważyć nasz zamiar. Pamiętajmy zarazem, że jeśli migacz będzie włączony zbyt długo, inni uczestnicy ruchu mogą nie zrozumieć, co i kiedy zamierzamy zrobić.

Rondo a kierunkowskaz

Większość skrzyżowań o ruchu okrężnym jest oznakowana znakami C-12, który oznacza ruch okrężny, oraz A-7 - ostrzega on o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. W tej sytuacji pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed tymi, którzy dopiero na nie wjadą. Znak C-12 wskazuje kierującym, że ruch pojazdów na skrzyżowaniu odbywa się dookoła wyspy lub w placu oraz wytycza kierunek tego ruchu. W Polsce i krajach o ruchu prawostronnym będziemy poruszać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast w krajach o ruchu lewostronnym, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy Irlandii – odwrotnie.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu

W przypadku gdy miniemy znak C-12 występujący samodzielnie (bez znaku A-7), na skrzyżowaniu będzie obowiązywać zasada „prawej ręki”, oznaczająca, że pierwszeństwo będą mieli kierujący nadjeżdżający z prawej strony.

Rondo należy traktować jako „zwykłe” skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

Na rondach z kilkoma pasami ruchów, np. rondach turbinowych, musimy także pamiętać o kierunkowskazie, jeśli chcemy zmienić pas.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Paweł (gość)

    Bzdura. Przed każdym skrzyżowaniem jeżeli zamierzam skręcić w lewo muszę sygnalizować to lewym kierunkowskazem. Przed rondem również. Gdy zjeżdżam wtedy z ronda to prawy. I jest to zmiana kierunku jazdy. kto to pisał?

  • Do Pawła (gość)

    Jeśli jesteś w stanie na rondzie skręcić w lewo to super. Ja nie potrafię. Niezależnie jak pojedziesz zjeżdżasz w prawo i właśnie ten kierunkowskaz używasz. Lewy może kiedy zmieniasz pas z zewnętrznego na ten wewnętrzny lub omijasz jakiś np. Niesprawny samochód. Nie wiem skąd ta moda żeby na rondzie jechać z lewym kierunkowskazem. Żaden przepis o ty nie mówi, a i były wyroki sądu, które przyznały rację osobie która nie zdała egzaminu na prawo jazdy przez nie włączenie lewego na rondzie. Sąd wyraźnie zaznaczył że należy używać kierunkowskazu przy zjeździe. Jedyna sytuacja kiedy włączamy czekając na wjazd to taka, kiedy skręcamy w pierwszy zjazd. Radzę jeździć z przepisami bo przyzwyczajenie do lewego kierunkowskazu kiedyś sprawi że wjedziesz przed samochód który takiego kierunkowskazu nie będzie miał a mimo to pojedzie dalej.

  • Gal anonim (gość)

    Prawda jest taka że połowa kierowcòw przy zjeździe nie daje kierunku i wtedy dostaje szewskiej pasji a przez tą ignorancję robią się korki Pi...........

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości