Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jazda po spożyciu alkoholu i jazda w stanie nietrzeźwości. Jakie kary grożą kierowcom?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Małgorzata Genca W 2020 roku policja odnotowała największy w ostatniej dekadzie spadek liczby wypadków w porównaniu do roku poprzedniego. Pozytywne dane nie dotyczą jednak wszystkich analizowanych obszarów. O 12,5% zwiększyła się bowiem liczba osób, które zginęły z winy nietrzeźwego kierowcy.

Czy na drogach w Polsce jest bezpiecznie?

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane dotyczące wypadków w 2020 roku opublikowane przez Policję. Wynika z nich, że w ubiegłym roku odnotowano w Polsce o 6748 wypadków drogowych mniej niż rok wcześniej. To największy (22,3%) spadek liczby takich zdarzeń od 2011 roku. Korzystne statystyki dotyczą także osób poszkodowanych we wszystkich wypadkach.

Są to jednak tylko dane ogólne. W najnowszym raporcie policji znalazły się także statystyki dotyczące nietrzeźwych użytkowników dróg. Wynika z nich, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest nadal jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

W 2020 roku zgłoszono policji 23 540 wypadków drogowych. W ich wyniku zginęły 2 491 osób, a 26 463 zostało rannych. W porównaniu z 2019 rokiem, w każdym z wymienionych obszarów nastąpił spadek, odpowiednio o 22,3% (wypadki), 14,4% (ofiary śmiertelne) oraz 25,4% (osoby ranne).

W którym województwie wskaźniki liczby wypadków, zabitych i rannych są najwyższe?

Po uwzględnieniu różnic pomiędzy poszczególnymi regionami, m.in. w liczbie mieszkańców, natężeniu ruchu, powierzchni oraz innych uwarunkowań:

 • największy wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków drogowych odnotowano w  woj. podlaskim (18,1), lubelskim (16,8), kujawsko-pomorskim (16,2) oraz mazowieckim (16,1 bez KSP);
 • największy wskaźnik liczby rannych na 100 wypadków drogowych dotyczy woj. pomorskiego (121), świętokrzyskiego (114,7) i wielkopolskiego (114,6).

W 2020 roku do największej liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców doszło w województwie łódzkim (99,5). Nieco lepiej było w woj. wielkopolskim (80,6). Na trzecim miejscu zestawienia znalazło się natomiast pomorskie (78,7).
Alkohol na drodze to wciąż poważny problem

Ogólne liczby mogą wprawdzie wydawać się obiecujące - z roku na rok liczba wypadków, w których uczestniczy osoba po spożyciu alkoholu jest mniejsza. W 2020 r. spadła ona z 2717 na 2540. Niestety, jednocześnie wzrosła liczba osób zabitych (o 1, + 0,3%), choć mogłoby się wydawać, że zeszłoroczne spadki spowodowane pandemią i mniejszym ruchem na drogach wpłyną pozytywnie również na tę liczbę.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Powyższe dane dotyczą wypadków z udziałem wszystkich nietrzeźwych użytkowników dróg (kierującego, pieszego lub pasażera). Co istotne, aż 79% z nich można byłoby uniknąć. Właśnie taki odsetek stanowili sprawcy wypadków będący pod działaniem alkoholu (spowodowali oni w 2020 roku 2015 wypadków). Mogło to ocalić życie 271 osób.

Jazda po spożyciu alkoholu a jazda w stanie nietrzeźwości

Polskie przepisy mówią o:

 • jeździe po spożyciu alkoholu - wówczas alkomat podczas kontroli pokazuje między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza),
 • jeździe w stanie nietrzeźwości - wówczas kierowca ma powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

W pierwszej sytuacji mamy do czynienia z wykroczeniem, w drugiej zaś z przestępstwem. W sytuacji kiedy kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu do 0,19 promila nie grożą mu konsekwencje prawne.

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Jaka kara?

Prowadzenie samochodu po spożyciu to wykroczenie, Sprawa trafia do sądu, gdzie zostanie podjęta ostateczna decyzja, jaki jest wymiar kary. Kierowca musi liczyć się z:

 • grzywną w wysokości 50 do 5000 złotych albo 30-dniowym aresztem,
 • zakazem prowadzenie pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
 • otrzymaniem 10 punktów karnych.

Jazda w stanie nietrzeźwości. Jaka kara?

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Pijany kierowca musi liczyć się z:

 • grzywną uzależnioną od dochodów,
 • sankcją od 5 do 50 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
 • karą do 2 lat więzienia,
 • zakazem prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata,
 • otrzymaniem 10 punktów karnych.

Pijany kierowca a wypadek samochodowy

W sytuacji kiedy pijany kierowca spowoduje wypadek przepisy mówią o:

 • wypadku bez ofiar śmiertelnych - wówczas pijanemu kierowcy grozi kara więzienia do 4,5 roku, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara finansowa w wysokości 10-60 tys. złotych,
 • wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu lub spowodowaniem śmierci - wówczas pijanemu kierowcy grozi od 2 do 12 lat więzienia, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa w wysokości 10-60 tys. złotych,
 • katastrofa w komunikacji z ofiarami śmiertelnymi - wówczas pijany kierowca trafia do więzienia na 3 do 12 lat, dożywotnio traci uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a także otrzymuje karę finansową w wysokości 10-60 tys. złotych.

Jeżeli kierowca wpada po raz kolejny na jeździe pod wpływem alkoholu liczyć się musi z karą w wysokości 10 tysięcy złotych i nawet 5 latami więzienia. W sytuacji gdy kierowca-recydywista spowoduje wypadek, może trafić do więzienia nawet na 12 lat. Ponadto stracić może dożywotnio prawo jazdy. O ostatecznym wymiarze kary decyduje sąd.

Poszkodowany, który w chwili wystąpienia zdarzenia był nietrzeźwy, może natomiast odpowiadać za przyczynienie się do wypadku i otrzymać w związku z tym obniżone o odpowiedni procent odszkodowanie. - Należy również pamiętać, że zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości - komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • qwerty (gość)

  Powinno być w całej Europie tak samo Np 0,8 promila

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości