Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jazda po zmroku - o czym pamiętać. Poradnik

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Jazda po zmroku - o czym pamiętać. Poradnik Pomimo, że do większości wypadków dochodzi w ciągu dnia, to w nocy na nieoświetlonych drogach ginie najwięcej ludzi.

Jazda po zmroku jest o wiele bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek, podczas gdy w ciągu dnia w co trzynastym. Głównym powodem takiej sytuacji jest ograniczona widoczność na drodze.

- Na drogach nieoświetlonych latarniami ulicznymi widoczność zależy głównie od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu oraz od czystości reflektorów, lusterek i szyb – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Światła w samochodzie. Zadbaj o nie jesienią. Poradnik


Kierowcom jeżdżącym nocą po nieoświetlonych drogach zaleca się redukcję prędkości. Typowe światła mijania oświetlają drogę na odległość około 50 metrów. Biorąc pod uwagę czas reakcji kierowcy, jest to dystans wystarczający zaledwie do zatrzymania samochodu jadącego z prędkością ok. 60-70 km/h.

Abyśmy w nocy zawsze mogli zatrzymać pojazd przed niespodziewaną przeszkodą, musimy poruszać się w tempie, które pozwoli nam zareagować i wyhamować do zera na widzialnym dla nas odcinku drogi. Po zmroku długość tego odcinka zależy od zasięgu naszych reflektorów.
 
Światła do jazdy dziennej - halogeny, LED, czy ksenony? - poradnik 

Po zmroku pojawia się problem z prawidłową oceną sytuacji na drodze. Należy mieć świadomość tego, że ocena odległości i prędkości na podstawie świateł w innym pojeździe jest bardzo utrudniona. Mogą pojawić się problemy w przypadku, gdy reflektory umieszczone są nietypowo. Wąsko ustawione światła stwarzają złudzenie, że samochód jest dalej niż jest w rzeczywistości.

 

Utrudniona widoczność nocą wymaga od kierowców polegania na dodatkowych wskazówkach. Aby określić ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać reflektory innych pojazdów. Tylne światła pozycyjne i błyskające od czasu do czasu światła stopu samochodu jadącego z przodu mogą nas informować o zagrożeniu, na które natknął się kierowca.

Koniec z reklamami oślepiającymi kierowców? Będą wysokie kary 

W momencie dojechania w to samo miejsce możemy również spodziewać się przeszkody. Jeśli światła lub poświata auta nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że prawdopodobnie znalazł się on za pagórkiem. Nie wolno wtedy rozpoczynać wyprzedzania, gdyż za chwilę pojazd ten pojawi się przed nami.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault  

Jazda po zmroku - o czym pamiętać. Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Jazda po zmroku - o czym pamiętać. Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości