Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Jazda pod wiatr podnosi spalanie o 1,5 l/100km. Warto zwolnić

Data publikacji: Autor: łs / TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Jadąc pod wiatr, zużywamy średnio półtora litra więcej paliwa na 100 kilometrów. Możemy oszczędzić na benzynie, przede wszystkim zwalniając. Jak przekonują eksperci, na autostradzie przy silnych podmuchach powinno się jechać z prędkością 90 kilometrów na godzinę. Warto też trzymać kierownicę zgodnie z przepisami, czyli oburącz.

Średnie spalanie szczególnie wzrasta w okresie zimowym. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że niskie temperatury powodują znaczące wychłodzenie silnika, a co za tym idzie potrzebuje on więcej energii do rozgrzania. Co możemy zrobić, żeby spalanie nie było aż tak wysokie?

Dlaczego tyle pali?

Minusowe temperatury powodują większe straty ciepła nie tylko w samej chłodnicy, ale także w komorze silnika. Aby ogrzać silnik, potrzebujemy wobec tego dużo więcej energii. Dodatkowo z powodu zimna samochód musi pokonać dużo większe opory, bowiem wszystkie oleje i smary stają się gęstsze. To także wpływa na spalanie  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Fot. TVN Turbo/x-newsNie zapominajmy także o tym, że zimą nawierzchnia jest często oblodzona i zaśnieżona, w związku z czym, aby pokonać śnieżne przeszkody częściej jeździmy na niskich biegach, ale na wyższych obrotach silnika, przez co zwiększamy zużycie paliwa. Powodem większego spalania są także błędy w technice jazdy, spowodowane często brakiem wiedzy i umiejętności – dodaje Zbigniew Weseli.

Zimowe nawyki

To, ile nasze auto pali, nie zależy tylko od warunków atmosferycznych, ale także od naszego stylu jazdy. Wprowadzanie zimnego silnika na wysokie obroty znacząco podwyższa jego spalanie. Dlatego przez pierwsze 20 min lepiej go nie przeciążać i pilnować, żeby wskazówka obrotomierza była na poziomie 2000-2500 obrotów na minutę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Dodatkowo, jeśli chcemy nagrzać w samochodzie, róbmy to powoli, nie nastawiajmy ogrzewania na maksimum. Ograniczmy także korzystanie z klimatyzacji, bowiem pochłania nawet o 20% więcej paliwa. Warto zredukować jej działanie do minimum i włączać tylko wtedy, kiedy szyby są zaparowane i utrudnia nam to widoczność.

Opony i ciśnienie

Wymiana opon na zimowe to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale opony mają także znaczenie dla poziomu spalania auta. Zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na śliskiej nawierzchni, a tym samym pozwalają uniknąć gwałtownego i nerwowego operowania pedałami. Nie tracimy wówczas energii na wychodzenie z poślizgów lub próby przejechania po bardziej zaśnieżonej drodze. Pamiętajmy także, że spadek temperatury wiąże się z obniżeniem ciśnienia w naszych kołach, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować ich stan. Opony ze zbyt niskim ciśnieniem powodują znaczny wzrost spalania, wydłużają drogę hamowania oraz pogarszają sterownośc pojazdu – mówią eksperci.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    1,5l więcej spala? To ciekawe, a przy jakim wietrze? 5m/s, 10m/s czy może 20m/s? Przy jakiej prędkości auta? Wkurza mnie takie bezsensowne pisanie.

  • wefwef (gość)

    poziom tekstu wyraża inteligencję dziennikarzy tego "portalu klęski i rozpaczy" - dobrze że niemiaszki im płacą za promowanie vw....

  • Gggbjfxgdvv (gość)

    Wszystko to prawda dzięki za te wiadomości a jeśli chodzi o wiatr tomku to masz wyrażnie napisane przy jakiej prędkości tylko trzeba czytać ze zrozumieniem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości