Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Jazda samochodem w nocy

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot: Renault Czy planujesz długą podróż samochodem? Czy część podróży wymaga prowadzenia auta nocą? Statystyki pokazują, że kierowanie samochodem nocą wiąże się z dużym ryzykiem groźnego w skutkach wypadku.

Ciemność radykalnie ogranicza ludzkie możliwości widzenia, a zmęczenie dodatkowo wydłuża czas reakcji. Lepiej planować Fot: Renaultpodróż tak, aby uniknąć prowadzenia nocą. Jeżeli nie jest to możliwe, należy robić regularne przerwy co dwie godziny – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zmęczony jak pijany
Już po dwóch godzinach jazdy nocą osoby prowadzące pojazd zaczynają popełniać niebezpieczne błędy porównywalne do tych, jakie popełnia kierowca z zawartością alkoholu we krwi na poziomie 0,5 promila. Z każdą kolejną godziną sytuacja się pogarsza. Trzy godziny ciągłego prowadzenia odpowiadają 0,8 promila, a ponad cztery godziny to prawie 1 promil*. Warto pamiętać, że dopuszczalny w Polsce limit to 0,2 promila. Kierowcy często bagatelizują objawy zmęczenia i zmniejszonej czujności. Ziewanie, nierówny tor jazdy, trudność z odtworzeniem ostatnich sekund podróży to symptomy, które powinny zmusić do zatrzymania się, krótkiego spaceru, zjedzenia lekkiego posiłku, a w sytuacji silnego uczucia senności, do zatrzymania się na noc w najbliższym hotelu – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wolniej
Prędkość należy dostosować nie tylko do warunków pogodowych, ale także do widoczności. W czasie jazdy nocą, przy braku oświetlenia ulicznego, kierowca widzi tylko dystans oświetlony przez reflektory własnego auta. Droga zatrzymania pojazdu nie powinna być dłuższa od zasięgu oświetlenia drogi przez pojazd. Większa prędkość pozbawi kierowcę możliwości skutecznego zareagowania na wyłaniające się z ciemności przeszkody – wyjaśniają trenerzy.
 
Gdy musisz się zatrzymać
Najbezpieczniej jest zatrzymać samochód w wyznaczonym do tego miejscu, czyli na parkingu. Jeśli jednak kierowca odczuwa tak duże zmęczenie, że kontynuacja podróży do odpowiedniego miejsca postoju jest niemożliwa lub zbyt niebezpieczna, to należy ustawić auto poza pasem drogowym, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wysiąść z samochodu wraz z pasażerami, na czas krótkiego odpoczynku.

* Journal of Sleep Research

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ondraszek

    No to takiego Golfa - czujnik zmęczenia kierowcy, asystent pasa ruchu, adaptacyjne światła, aktywny tempomat, itp. Oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku, ale na pewno pomoże.

  • 000bryan (gość)

    Prawdę mówiąc, jazda nocą dla mnie jest bez kozery ...ekonomiczna (mniejszy ruch, +10km/h w obszarze zabudowanym itd.) i jest dla mnie wręcz relaksująca, przyjemna i oczywiście nie dla każdego... i niektórzy mówią, że jestem jak "nocny gość". W czasie jazdy nocą na naszej szerokości geograficznej pomiędzy 3.30 a 4.30 rano z biologicznego punktu widzenia, człowiek najbardziej jest senny w tym czasie i mam we krwi tzw. wzmnożoną jazdę ze szczególną ostrożnością i mam znacznie większe ograniczenie zaufania do innych użytkowników dróg oraz polecam używania okularów antyrefleksowych nawet dla osób nie potrzebujących szkieł korekcyjnych oczywiście z porozumieniem okulisty bo to zdecydowanie ułatwia i ...uprzyjemnia jazdę, a niestety bo wielu kierowców oślepia (bez komentarza n.t.t.) de facto przydatna "bizuteria na nosie" daje mi większy własny komfort i faktyczne bezpieczeństwo i autentyczne poczucie tańszej jazdy. "Kolorowych snów"...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości