Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda w tunelu. Kiedy i jaki odstęp trzeba zachować? Za co można dostać mandat?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Jazda w tunelu. Wydaje się, że to nic trudnego, ale nie każdy kierowca wie chociażby o tym jakie odległości powinien zachować.

Początek i koniec tunelu oznacza się odpowiednimi znakami informacyjnymi, które powinny być umieszczone nie dalej niż 50 m od tego obiektu. Tunele mające mniej niż 500 m długości nie muszą mieć podanej długości. W sytuacji kiedy tunel ma ponad 3 km długości to co 1 km ma znajdować się tabliczka podającai pozostałą do przebycia drogę.

Wjazd do tunelu może być regulowany sygnalizacją świetlną ogólną lub sygnalizacją dla poszczególnych pasów ruchu. Sygnał zielonej strzałki w dół oznacza możliwość korzystania z danego pasa ruchu.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

W tunelu zabronione jest:

  • zatrzymywanie się
  • cofanie
  • zawracanie

Minimalny odstęp pomiędzy pojazdami w tunelu

Prawo stanowi, że poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, utrzymywać należy odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

  • 50 m – jeżeli kierują pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem oraz
  • 80 m – jeżeli kierują zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.

Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp,  zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

Za nieprzestrzeganie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego samochodu w tunelu podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego można dostać mandat w wysokości 100 zł.

Policjant może także powołać się na przepis o stworzeniu zagrożenia w ruchu drogowym, za co grozi mandat w wysokości 500 zł.

Za co jeszcze w tunelu można dostać mandat?

Zawracanie w tunelach może wiązać się z mandatem w wysokości 200 zł i 5 punktami karnymi. Naruszenie zakazu cofania w tunelu to mandat 200 zł i 2 punkty karne. Zatrzymywanie pojazdu w tunelu zagrożone jest mandatem w wysokości 200 zł i jednym punktem karnym. Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby może natomiast narazić kierowcę na mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości