Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Jazda we mgle. Kiedy używać sygnału dźwiękowego?

Data publikacji: Autor: (kr)

Fot. Shutterstock Jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza nie jest z pewnością przyjemnym doświadczeniem i często niesie ze sobą zagrożenie na drodze. W trudnych sytuacjach przepisy pozwalają na używanie sygnału dźwiękowego, ale kiedy dokładnie możemy z niego korzystać?

Fot. ShutterstockZdarza się, że w trasie zaskoczy nas nagła mgła, lub intensywne opady deszczu. Jeśli przejrzystość powietrza jest słaba, może dojść do kolizji, czy nawet wypadku. Aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie, możemy użyć sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie inny punkt ustawy o ruchu drogowym. Głosi on mianowicie, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza kierowca może korzystać z klaksona i świateł, ale nie może ich... nadużywać. Grozi to bowiem mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktu karnego.

Szczególnie uważać powinniśmy w obszarze zabudowanym, gdzie tylko bezpośrednie niebezpieczeństwo pozwala na użycie sygnału dźwiękowego. Zabronione jest również ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

Przepisy nakazują włączenie świateł mijania lub przeciwmgłowych albo obu tych świateł jednocześnie, kiedy na przejrzystość powietrza na drodze jest zmniejszona. Jeśli w takich warunkach poza obszarem zabudowanym zdecydujemy się na wyprzedzanie lub omijanie, musimy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

Warto zaznaczyć, że również w trakcie zatrzymania, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego mamy obowiązek używania świateł mijania lub przeciwmgłowych, albo obu na raz.

Osobną kwestię stanowi używanie tylnych świateł przeciwmgłowych. Możemy z nich korzystać tylko wtedy, gdy jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ostrzegania i jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

Popełnione wykroczenie Liczba punktów karnych Wysokość mandatu
Niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 2 200 zł
Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni - 100 zł
Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych - 100 zł
Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym - 100 zł
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 2 100 zł


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości