Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Jazda we mgle. Poradnik

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Shutterstock Gęsta mgła będzie nam teraz towarzyszyć przez większość dni, szczególnie rano i wieczorem. Jazda samochodem w takich warunkach wymaga dużych umiejętności i doświadczenia.

Fot. ShutterstockŚwiatła przeciwmgłowe przednie i tylne

Podczas mgły używamy świateł przeciwmgłowych, które umieszczone są blisko powierzchni jezdni. Emitowane przez nie światło nie oślepia kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe, ale warto ich używać, ponieważ same światła mijania nie będą w stanie wystarczająco doświetlić drogi, a światła długie w takich warunkach nie będą spełniać swojej roli. Obowiązkowe jest za to tylne światło, które świeci na czerwono. Z tyłu możemy mieć jedno lub dwa światła – jeśli decydujemy się na dwa, pamiętajmy, by były one umieszczone na jednym poziomie.

O tym się mówi: Czy piłkarz z Ekstraklasy może grać dwa razy w tygodniu? [ANALIZA]

Prędkość i zachowanie odległości gwarancją bezpieczeństwa

 - Kiedy na drodze mamy do czynienia z gęstą mgłą ważne jest, by jechać wolno i zachowywać większe odstępy między pojazdami. Daje nam to większe szanse na reakcję w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Kierowcy powinni też trzymać się prawego pasa, a gdy mgła jest na tyle gęsta, że całkowicie blokuje widoczność zjechać na pobocze nie zapominając przy tym o włączeniu świateł awaryjnych  – mówi Andrzej Świątkowski, dyrektor Auto Centrum w Jankach.

Warto pamiętać o 5 zasadach bezpiecznej jazdy we mgle:

1. Nie używajmy długich świateł – są one pomocne w nocy, ale kiedy na zewnątrz jest mgła światło będzie się od niej odbijać pogarszając i tak słabą widoczność.

2. Zdejmijmy nogę z gazu – nadmierna prędkość nie spowoduje, że szybciej wyjedziemy z zamglonego obszaru.

3. Jeśli warunki są zbyt trudne, zatrzymajmy się – gdy widoczność jest bardzo zła dobrą decyzją może okazać się zjazd na pobocze. Zatrzymajmy się jednak tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu – najlepiej w zatoczce lub na stacji benzynowej.

4. Nie jedźmy zaraz za pojazdem przed nami– starajmy się zachowywać taką odległość by w razie nieplanowanych wypadków mieć czas na zareagowanie. Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu samochodu, aby inni kierowcy nas widzieli.

5. Nie jedźmy na pamięć – nawet jeśli codziennie pokonujemy tę samą drogę i jesteśmy pewni, że znamy ją na pamięć, zachowajmy szczególną ostrożność. Aby maksymalnie skupić się na jeździe i słyszeć, co dzieje się dookoła wyłączmy muzykę.

Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ostrzegania i jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

Popełnione wykroczenie Liczba punktów karnych Wysokość mandatu
Niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 2 200 zł
Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni - 100 zł
Nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych - 100 zł
Używanie sygnałów dźwiękowych na obszarze zabudowanym - 100 zł
Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 2 100 zł


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości