Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jeden z najbogatszych radnych posiada dwadzieścia samochodów

Data publikacji: Autor: Czesław Wachnik

Jeden z najbogatszych radnych posiada dwadzieścia samochodów Karol Jersak ma aż 20 aut, w tym porsche i lexusa. Marek Femlak posiada jacht. Po drugiej stronie najbiedniejsi radni. Rzecznik żagańskiego urzędu miasta Paweł Lichtański nie ma nawet własnego mieszkania, a Dawid Nowak - 700 zł oszczędności.

Niewątpliwie najbogatszym żagańskim radnym jest Karol Jersak, który posiada aż 20 samochodów osobowych i innych pojazdów. Między innymi Porsche Carrera z 2007 r., Lexusa z 2006 r. oraz dwa terenowe Jeepy z 2005 i 2008 r. W ubiegłym roku osiągnął prawie 140 tys. zł dochodów z gospodarstwa rolnego, prawie 27 tys. zł z emerytury wojskowej i zaledwie 50 tys. zł z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Jersak.

Jest posiadaczem 9 stacji paliw, baz paliwowych i rozlewni gazu. Najdroższa stacja jest warta 20 mln zł, zaś jedna z rozlewni gazu - 10 mln zł. Do tego ma pięć aptek, wartych po 600-800 tys. zł. Jego dom jest wart milion złotych. Ale to nie szokuje, zważając że pobliski biurowiec jego firmy kosztuje 400 tys. zł, zaś warsztaty 200 tys. zł.

K. Jersak jako radny sejmiku wcześniejszych kadencji, starał się unikać składania oświadczeń majątkowych. M.in. dlatego zrzekł się diety radnego. Takich praktyk nie może już prowadzić w obecnej kadencji. Zmieniły się przepisy. Z radnym trudno porozmawiać o jego majątku, bo ostatnio przebywał na Majorce.

Ma ponad pół miliona kredytów

Najskromniejszym radnym w powiecie żagańskim, który nie ma nawet własnego mieszkania jest Paweł Lichtański, rzecznik żagańskiego magistratu. Według oświadczenia za 2010 rok nie dorobił się też samochodu. W ubiegłym roku zarobił ponad 31 tys. zł.

Wśród radnych powiatu żarskiego nie ma zbyt dużych kontrastów. Każdy z nich może się poszczycić własną nieruchomością. Jeśli nie domem za pół miliona złotych, to choćby mieszkaniem za połowę tej kwoty. Albo nawet dwoma. Większość z członków rady ma zadłużenie. Najczęściej są to kredyty hipoteczne lub gotówkowe na remont mieszkania lub domu. Rekordzistą w tej dziedzinie jest Marek Femlak. Radny, lekarz i zastępca dyrektora 105. szpitala wojskowego. Suma jego kredytów to niemal 600 tys. zł. Ale radny może spać spokojnie. Przy zarobkach sięgających 19 tys. zł miesięcznie nie ma większych problemów ze spłatą zobowiązań.

Skoda z 1995 roku

Do najbardziej oszczędnych należy Edward Skobelski (SLD), który w zeszłorocznym zeznaniu "pochwalił się” funduszami inwestycyjnymi w wysokości niemal 120 tys. zł i ponad 62 tys. zł na koncie. Zaraz za nim znalazł się starosta Marek Cieślak, który uzbierał, co prawda nieco ponad 13 tys. zł, ale na lokatach ma 128 tys. zł. W fundusze zainwestowała także Danuta Madej, jednak wśród członków rady wielu jest takich, którzy nie mają ani grosza oszczędności. To niemal połowa radnych, a wśród nich Elżbieta Łobacz-Bącal, Marek Gutowski czy Małgorzata Issel.

Za to M. Gutowski chwali się nowym peugeotem 206 z 2010 roku. Najstarsze auto to Skoda Felicia z 1995 r. należąca do Józefa Radziona. Najmniej zarabia najmłodszy radny, Dawid Nowak, który dopiero zaczyna karierę w polityce, a jego pensja na stanowisku wychowawcy w OHP to zaledwie ok. 26 tys. zł.

Wszystkie oświadczenia radnych powiatowych w sobotnim papierowym "Tygodniku Żarsko-Żagańskim"

(mt, alucz)

Jeden z najbogatszych radnych posiada dwadzieścia samochodów
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Jeden z najbogatszych radnych posiada dwadzieścia samochodów

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości