Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Jedyny taki na świecie

Data publikacji: Autor: (pij)

Fot. Janusz Kubik Kabriolet retro przykuwa uwagę przejeżdżających kierowców. Wielu zwalnia, by dokładnie mu się przyjrzeć. Bo jest jedyny.

Kabriolet retro przykuwa uwagę przejeżdżających kierowców. Wielu zwalnia, by dokładnie mu się przyjrzeć. Podziwiają wóz przechodnie.

Fot. Janusz Kubik Oryginalny samochód należy do Zdzisława Janowskiego mieszkającego w Łodzi, właściciela warsztatu blacharsko-lakierniczego.

- Od dziecka marzyłem o tym, żeby samemu zbudować piękne auto. To jest właśnie moje dziecko - mówi właściciel. - Budowałem go z doskoku przez dwa lata. Skończyłem cztery lata temu. To jedyny taki egzemplarz na świecie, trochę wzorowany na wozie, jakim jeździła kiedyś brytyjska królowa.

Samochód powstał na podwoziu volkswagena z lat 50. Ma silnik o pojemności 1,6 l i rozwija prędkość ok. 120 km/h. Trudno to dokładniej ocenić, bo prędkościomierz ma podziałkę w milach.

- Karoseria jest z prawdziwej blachy, nie z laminatu. Solidna robota - zapewnia właściciel. - Muszę się z nim rozstać, bo mam nową pasję - działkę. To cudeńko trzeba ciągle dopieszczać. Już brakuje mi na to czasu, a szkoda żeby rdzewiał w garażu.

Wóz jest technicznie sprawny i zarejestrowany (jako samochód retro). Choć to kabriolet, ma też łatwy do zamontowania dach. Właściciel czasem wynajmował go na śluby lub komunie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości