Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Jeżdżą bez dowodów rejestracyjnych, bo kara to 50 zł

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Jeżdżą bez dowodów rejestracyjnych, bo kara to 50 zł Wielu kierowców jeździ autami bez przeglądów technicznych. Ignorują prawo, bo sankcje są niewielkie.

Od 1 stycznia do końca września tego roku tylko w Kujawsko-Pomorskiem policja zatrzymała 23 tys. 324 dowody rejestracyjne pojazdów mechanicznych.

Te liczby przerażają, bo każdy ujawniony przypadek to potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym. Jazda niesprawnym samochodem grozi wypadkiem.

Zobacz też: Badania techniczne pojazdów - ile kosztują i na czym polegają

Tegoroczna statystyka jest minimalnie lepsza od tej sprzed roku. Wtedy w województwie kujawsko-pomorskim policja zatrzymała 23 tys. 407 dowodów rejestracyjnych. W całym ubiegłym roku liczba ta wzrosła do 31 tys. 717.

- Funkcjonariusze mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje zbyt duży hałas lub zanieczyszczenie środowiska, wreszcie, gdy nie ma ważnego badania technicznego - wyjaśnia asp. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - Sankcją dla kierowcy jest już samo zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Ten odbiera się we właściwym wydziale komunikacji, po wykonaniu badań w stacji kontroli pojazdów.

Aspirant Jakubas dodaje, że dopiero drugie zatrzymanie tego samego kierowcy, który zignorował prawo i jechał bez dowodu rejestracyjnego, kosztuje go 50-złotowy mandat. Kolejne zatrzymania mogą się skończyć skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego i bardziej dotkliwą karą, zwykle finansową.

Na zbyt liberalne polskie prawo wskazuje Marcin Barankiewicz, dyrektor Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów: - Kierowca zatrzymany bez ważnego badania technicznego pojazdu dostaje od policjanta czasowe pozwolenie upoważniające do dalszej jazdy przez siedem dni. W tym czasie powinien dojechać do stacji kontroli pojazdów, by wykonać wymagane prawem badania, ale nie zawsze to robi i nadal jeździ drogami publicznymi.

Barankiewicz słyszał o wielu takich przypadkach. Rekordzista nie odbierał dowodu rejestracyjnego przez rok. Co robił w tym czasie? Tego nie wiadomo.

Kłopoty spadają na niesfornego kierowcę dopiero wtedy, gdy spowoduje wypadek i musi płacić z własnej kieszeni za tzw. likwidację szkód i ewentualnie za koszty leczenia i rehabilitacji ofiar.

Marek Weckwerth

Jeżdżą bez dowodów rejestracyjnych, bo kara to 50 zł
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Jeżdżą bez dowodów rejestracyjnych, bo kara to 50 zł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości