Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Jeżdżące mieszkania

Data publikacji: Autor: Krzysztof Franek

 Niektóre przypominają komfortowe wille

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie spędzenia wolnego czasu inaczej niż w przyczepie campingowej lub w campingowym samochodzie, zwanym też camperem. Chodzi nie tylko o dłuższe wakacje, ale także o weekend.

W Polsce jedynym producentem przyczep campingowych jest Niewiadów. Wytwarza on najbardziej popularną, ciągle modyfikowaną przyczepę N-126. Najdroższa N-390 jest do nabycia tylko na indywidualne zamówienie. Z campingowych najtańsze N-126 D i E, półtonowe o wymiarach wnętrza 270x185x185 cm, kosztują niespełna 14 tys. zł. Te z lodówką i amortyzatorami osi są o 4 tys. zł droższe, a jeszcze lepsze wyposażenie kosztuje kolejne ponad 2 tys. zł. Z najdroższą N-390 komfortową dla 4 osób z nadwoziem aluminiowym i dobrą izolacją styropianową, łazienką, ogrzewaniem i bojlerem zapłacimy ponad 40 tys. zł.

W komisach możemy także kupić przyczepy używane, ale w dobrym stanie i z bardzo dobrym wyposażeniem w cenie od 9 tys. zł, do dwuosiowych za 36 tys. zł.
Najdroższe są campingowozy. Mniej więcej za 10-letnie campery, lub młodsze, ale o sporym przebiegu trzeba zapłacić między 35 a 80 tys. zł. To i tak niewiele, jeśli nowe lub prawie nowe samochody kampingowe 4–6-osobowe, w zależności od marki, a przede wszystkim jakości wyposażenia, kosztują nawet ponad 250 tys. zł. Niektóre z nich spokojnie zastępują normalne mieszkanie i często służą u nas ekipom filmowym podczas zdjęć plenerowych.

Dobre przyczepy lub auta campingowe mają łazienki z prysznicem, ubikacje, kuchnie z lodówką, ogrzewanie i klimatyzację oraz oczywiście sypialnie, z których przynajmniej jedna służy w ciągu dnia jako livingroom.
Tekst i zdjęcia:

Ile to kosztuje?
* Wypożyczenie przyczepy mieszkalnej o średnim standardzie zachodniej produkcji kosztuje około 60 zł za dobę. Trzeba jednak wpłacić 500 zł zwrotnej kaucji.
* Opłaty za campingi uzależnione są od wyposażenia pola campingowego i jego położenia. 4-osobowa rodzina z autem i przyczepą płaci zazwyczaj do 40 zł za dobę.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości