Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Jeździsz na zimówkach latem? Mogą być problemy z ubezpieczeniem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Słoneczna, letnia pogoda składnia kierowców do szybszej jazdy – jednak nie każda opona potrafi zapewnić bezpieczeństwo przy wysokich prędkościach samochodu i rozgrzanych do nawet 60ºC jezdniach.

Dobór opon powinien być ściśle związany z warunkami ich eksploatacji. Niestety, niektórzy kierowcy wciąż nie zmienili opon na letnie – to błąd, który może ich dużo kosztować. Jazda na zimówkach latem to niepotrzebne ryzyko – zarówno dla kierowców na drodze, jak i dla ich portfela. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do pory roku.

\Zobacz także: Skoda Kodiaq - test długodystansowy

Opony zimowe mają inną od typu letniego budowę bieżnika i skład mieszanki gumowej – w warunkach letnich nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwo kierowcy. Podczas jazdy z prędkością 130 km/h, koło samochodowe w popularnym rozmiarze obraca się ponad 1000 razy na minutę. Co stanie się, jeśli w takich warunkach przeciążona i rozgrzana opona zimowa pęknie?

– Używanie zimówek latem jest całkowicie nieuzasadnione z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz ekonomiki jazdy. Kierowcy jadąc na oponach zimowych na gorącym i suchym asfalcie nie tylko ryzykują swoim zdrowiem, ale także płacą więcej za paliwo i bardzo przyśpieszają zużycie opon, w które zainwestowali swoje ciężko zarobione pieniądze – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gruby (gość)

  Na Wyspach Bergamutach... Pan Dyrektor Generalny nakazałby [ gdyby mógł ] jazdę na oponach wiosennych na wiosnę i na oponach jesiennych na jesień. Dziwi jego troska o nasze ciężko zarobione pieniądze - szybciej zużyjemy opony to szybciej kupimy następne - o co mu chodzi?

 • Najlepsze opony to czterosezony ! (gość)

  I właśnie dlatego obowiązek to powinien być ale wyłącznie na czterosezony .

 • gaciarz (gość)

  A kiedy wejdą opony jesienne i wiosenne ? Przecież opona letnia jest na lato a zimowa na zime, na jakich mam jeździć wiosną czy jesienią?

 • taaaakiego....ryba (gość)

  @MariuszMichalak: "Warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do pory roku." będzie możliwe jeżeli "niedostosowane opony" nie będą wymysłem #MariuszMichalak ale zapisane w prawie. Może Pan nie wie, ale w Polsce obowiązuje prawo stanowione a nie wymyślone, nawet jak Panu te ujarane ludy z KO czy innej PO gadają, że jest inaczej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości