Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Jeździsz po Warszawie lub Wrocławiu? Szykuj się na korki!

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Ferie odkorkowały miasta! Kierowcy podróżujący po stolicy w godzinach porannego szczytu spędzają w swoich autach średnio o 1/4 czasu mniej niż zwykle. Wrocławianie największą ulgę odczuli za to podczas popołudniowych podróży, oszczędzając na nich blisko 1/5 czasu. To jednak już ostatnie dni wolności od korków. Wraz z końcem ferii sytuacja na drogach pogorszy się.

Fot. Archiwum Według danych NaviExpert, dzięki feriom warszawiacy mniej czasu w korkach tracą nie tylko rano, ale także podczas popołudniowego szczytu – blisko o 17 procent.  Kierowcy podróżujący po Wrocławiu w szczycie porannym są natomiast w stanie zaoszczędzić około 12 procent czasu. Jak podkreślają eksperci z NaviExpert, podane liczby to średnia. To, ile procentowo oszczędzamy, zależy od konkretnej trasy.

Od początku przyszłego tygodnia trzeba liczyć się z pogorszeniem sytuacji na drogach. „Możemy się spodziewać, że kiedy na ulice wrócą samochody, których nie było podczas ferii, miasta znów zwolnią, a czasy przejazdów po nich się wydłużą i to bardziej niż miało to miejsce przed okresem zimowych urlopów” – mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. I dodaje: „Najtrudniejsze są zawsze pierwsze dni, kiedy kierowcy na nowo przyzwyczajają się do wzmożonego ruchu. Warto to uwzględnić, by tuż po powrocie z urlopu nowego tygodnia od razu nie zaczynać od spóźnień”.

Zobacz także: Bezdech senny powodem utraty prawa jazdy?

Jak podkreślają autorzy raportu, wiele zależy od pogody, bo i ta jest w stanie płatać figle oraz jeszcze bardziej utrudnić powrót do pourlopowej rzeczywistości. Wszelkie opady – czy to śniegu, czy deszczu – od razu, w wyraźny sposób wpływają na spowolnienie ruchu na drogach. A prognozy zapowiadają pogorszenie warunków atmosferycznych.

W najbliższy poniedziałek 15 lutego ferie rozpoczynają się w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim. Wolne kończy się w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. 

Metoda badania:

Eksperci z firmy NaviExpert przeanalizowali średnie czasy przejazdów po wybranych trasach w Warszawie i we Wrocławiu w dniach roboczych tygodnia poprzedzającego ferie i w ich pierwszym tygodniu. Anonimowe dane pochodzą od społeczności użytkowników aplikacji NaviExpert, Rysiek oraz z profesjonalnego monitoringu floty i są wykorzystywane w nawigacji NaviExpert do układania tras omijających zakorkowane odcinki dróg. 
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości