Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Już wkrótce euromandaty!

Data publikacji: Autor: (ms)

 Uwaga kierowcy, którzy podróżują po krajach Unii Europejskiej. Od 1 maja nie będzie można wyrzucić mandatu otrzymanego za granicą.

Przygotowana jest już regulacja prawna w tej sprawie, a dotyczyć ma wszystkich krajów Unii Europejskiej, a więc także Polski.

 

Podstawowa zasada tej regulacji polega na tym, że mandat wręczony w czasie wyjazdu zagranicznego musi być opłacony, jeśli nie na miejscu, to w rodzinnym kraju. Czyli na przykład Polak sfotografowany przez wideoradar podczas przekroczenia prędkości w Niemczech, zostanie po powrocie do domu wezwany przez policję i zapłaci za swoje wykroczenie.

 

Płacący mandat zawsze będzie karany według najbardziej dogodnego dla niego wymiaru kary. Jeżeli więc mandat za przekroczenie prędkości jest w Niemczech wyższy niż w Polsce, nasz przykładowy winowajca zapłaci stawkę niższą, a więc polską.

 

Podobna sytuacja zaistnieje, jeśli w kraju, w którym popełniono wykroczenie obligatoryjnie odbiera się za nie prawo jazdy, a w kraju pochodzenia drogowego pirata, na przykład płaci się za to samo wykroczenie grzywnę i na dokładkę idzie do aresztu. Delikwent będzie miał prawo dokonania wyboru: albo stracić prawo jazdy, albo wybrać karę aresztu i grzywny, zachowując uprawnienia do kierowania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości