Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

Kajetanowicz znokautował rywali [video]

Data publikacji: Autor: Tomasz Szmandra / Foto Olimpik/x-news

Kajetan Kajetanowicz / Fot. LOTOS Rally Team Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zdominowali rywalizację podczas rozegranego w Austrii Rajdu Janner. Pierwsza runda tegorocznych mistrzostw Europy (ERC) przebiegała pod dyktando polskiej załogi, która wygrała aż 17 z 18 odcinków specjalnych i na mecie zameldowała się z ponad 7-minutową przewagą nad rywalami.

Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran / Fot. LOTOS Rally Team Inaczej niż w poprzednich latach, w tym roku styczniowy Rajd Janner był prawdziwie zimową rundą FIA ERC. Tuż przed rajdem drogi austriackiego regionu Muhlviertel zasypał śnieg. W tych niezwykle trudnych i zdradliwych warunkach dominacja polskiej załogi trwała od początku do samego końca zawodów. Jeszcze przed startem rajdu, prowadzony przez Kajetanowicza Ford Fiesta R5 był najszybszy na odcinku kwalifikacyjnym. W ciągu dwóch dni zmagań załoga LOTOS Rally Team wygrała 17 z 18 odcinków specjalnych, zdecydowanie dominując na trasie rajdu liczącego 240 km.

Kajetanowicz i Baran utrzymywali koncentrację i unikali błędów, których nie ustrzegli się ich bardzo doświadczeni i utytułowani konkurenci. zwyciężyła w imponującym stylu, osiągając przy tym rekordowe rezultaty. W ostatnich latach nie było zawodników, którzy w rundzie FIA ERC wygrali więcej niż 9 odcinków specjalnych z rzędu lub więcej niż 14 prób w całym rajdzie. Dla Kajetanowicza to czwarty w karierze triumf w rajdzie zaliczanym do ERC.

W sumie na mecie w FreistadKajetan Kajetanowicz/Jarek Baran / Fot. LOTOS Rally Team t załoga LOTOS Rally Team wywalczyła 39 punktów w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Europy – 25 za wygraną w całym rajdzie i po 7 punktów za zwycięstwa w obu etapach. Rajd Janner jest także jedną z dwóch rund zaliczanych do zimowej klasyfikacji mistrzostw Europy. Wygrywając aż 17 oesów na lodzie i śniegu Kajetanowicz i Baran wywalczyli aż 176 punktów do tej klasyfikacji i pewnie przewodzą punktacji FIA ERC Ice Masters.

W klasyfikacji ERC 3 najlepsza okazała się inna polska załoga Sławomir Ogryzek i Jakub Wróbel w Peugeocie 208 VTi R2. A warto jeszcze dodać, że przed rokiem w tej imprezie triumfował Robert Kubica.

Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran / Fot. LOTOS Rally Team - Zwycięstwo w rundzie mistrzostw Europy to niesamowite uczucie. Muszę przyznać, że przez cały ostatni oes myślałem już właśnie o tym, jak pięknie będzie na mecie. To fantastyczne, że jesteśmy tutaj, wygraliśmy ten rajd i tak dużo odcinków specjalnych. To była ciężka praca całego LOTOS Rally Team. Chcę wszystkim podziękować, a w szczególności tym, którzy na nas liczyli i wierzyli w to, że możemy osiągnąć tak wielki sukces. Wiem, że czeka nas jeszcze wiele pracy, taki jest nasz plan. Wiem też, że możemy się jeszcze poprawić. Każdy rajd zaliczany do mistrzostw Europy jest zupełnie inny. Tutaj mieliśmy znakomity feeling. Wszystko działało perfekcyjnie. Każdy element „układanki” był na właściwym miejscu. To też świadczy o tym, że byliśmy doskonale przygotowani do tego rajdu. A był to bardzo wymagający rajd. Bardzo późno kładliśmy się spać i bardzo wcześnie wstawaliśmy. A teraz możemy świętować i cieszyć się z sukcesu. Jednak nie za długo, po zjechaniu z mety w Austrii, myślami będę na kolejnym rajdzie - powiedział Kajetan Kajetanowicz.

- Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani i przez dwa dni mieliśmy dobre tempo. Doświadczenie z ubiegłych lat zawsze pomaga, ale z uwagi na warunki tegoroczny Janner, to zdecydowanie inny rajd niż w poprzednim roku. Zwycięstwo z taką przewagą zawsze cieszy ale, to dopiero początek mistrzostw - tłumaczy Jarosław Baran.


Wyniki 32. Rajdu Janner

1. Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran (PL) Ford Fiesta R5 2:50.52,6

2. Robert Consani/Maxime Vilmot (F) Peugeot 207 S2000 +7:07,4

3. Aleksiej Łukjaniuk/Jewhen Czerwonienko (RUS/UA) Ford Fiesta R5 +8.28,1

4. Jaromir Tarabus/Daniel Trunkat (CZ) Skoda Fabia S2000 +8.48,8

5. Martin Fischerlehner/Tobias Unterweger (A) Mitsubishi Lancer Evo IX +22.38,6

6. Jonathan Hirschi/Vincent Landais (CH/F) Peugeot 208 T16 +27.26,9

… 11. Sławomir Ogryzek/Jakub Wróbel (PL) Peugeot 208 VTi R2 +35.02,9 (1. ERC 3)

18. Grzegorz Sikorski/Michał Jurgała (PL) Honda Civic Type-R R3 +1:12.54,9 (6. ERC 3)

Klasyfikacja ERC:
1. Kajetanowicz 39, 2. Consani 28, 3. Łukjaniuk 25, 4. Tarabus 22, 5. Fischerlehner 14, 6. Hirschi 8, Tlustak 8, 8. Stajf 4, 9. Breen 3, 10. Botka 2, Lefebvre 2, Raoux 2.

Kajetan Kajetanowicz / Fot. LOTOS Rally Team

Kajetan Kajetanowicz / Fot. LOTOS Rally Team

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości