Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kalkulacja przed urlopem.Autem po Europie

Data publikacji: Autor: Sebastian Imielski

Planując podróż po krajach zachodniej Europy warto zapoznać się wcześniej z przepisami tam panującymi...

Planując podróż po krajach zachodniej Europy warto zapoznać się wcześniej z przepisami tam panującymi, zwłaszcza tymi dotyczącymi ruchu drogowego.

Przydatna może być również informacja dotycząca cen paliw w krajach, które zamierzamy odwiedzić, by móc w miarę szczegółowo oszacować wakacyjny budżet. Kraje należące do Unii Europejskiej posiadają w miarę ujednolicone prawodawstwo dotyczące wykroczeń drogowych. Przepisy są tam bardzo surowo respektowane, a mandaty w ostatnich latach, zwłaszcza w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, znacznie podwyższono. Surowo tępione są wszelkie przejawy piractwa drogowego, związanego głównie z przekraczaniem prędkości w obszarze zabudowanym. Ostre sankcje dotkną również kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

W wielu krajach od lat uznawane jest to za przestępstwo i karane bardzo wysoką grzywną (do 10 tys. euro) lub aresztem i konfiskatą prawa jazdy (np. Austria, Belgia, Holandia). Całkowity zakaz jazdy po najmniejszej ilości alkoholu obowiązuje w Czechach, Estonii, Słowacji, na Węgrzech oraz Litwie. W większości krajów Unii Europejskiej dopuszcza się 0,5 promila. Bardziej liberalne są Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania i Włochy, gdzie przy ilości 0,8 promila kierowca może jeszcze prowadzić samochód, jednak przekroczenie tej bariery powoduje już bardzo surowe kary, z konfiskatą prawa jazdy i aresztem włącznie.
W krajach Beneluksu policja może skonfiskować za to wykroczenie prawo jazdy na okres 5 lat. Wybierając się w podróż należy również pamiętać o wyposażeniu samochodu w niezbędne akcesoria wymagane przez kodeks kraju, do którego się wybieramy. Po pierwsze jest to nalepka PL na tylnej części samochodu (jedyne dopuszczalne przepisami oznaczenie naszego kraju), gaśnica samochodowa z aktualnym atestem, trójkąt ostrzegawczy oraz odpowiednio zaopatrzona apteczka. Znajdować się w niej powinny lateksowe rękawiczki, maseczka lub rurka z filtrem do sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, chusta z płótna lub bawełny, środki opatrunkowe oraz nożyczki.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości