Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia Artykuł sponsorowany

Kalkulator OC bez podawania danych – czy naprawdę tak jest?

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny

Porówneo.pl Chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC? Skorzystaj z kalkulatorów ubezpieczeniowych! Wśród dostępnych on-line kalkulatorów OC znajdziemy także te, które nie wymagają podawania wszystkich danych. Czy jednak ich kalkulacje są rzeczywiście wiarygodne?

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej na swój pojazd – bez względu czy jest użytkowany, czy też stoi w garażu. 

Takie ubezpieczenia oferuje obecnie parędziesiąt firm bezpośrednio – przez internet, jak i poprzez porównywarki ubezpieczeń, oraz punkty stacjonarne (tzw. Kanał offline) 

Jak znaleźć najlepszą polisę? 

W wybraniu tej optymalnej może pomóc nam kalkulator OC on-line.

Internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe pytają swoich użytkowników o wiele kwestii – nie tylko związanych z posiadanym samochodem, ale również z historią ubezpieczeniową oraz z życiem osobistym. Czy trzeba odpowiadać wszystkie z nich, aby otrzymać kalkulację?

Kalkulator bez podawania danych nie wykona rzetelnych obliczeń

Chociaż w internecie możemy znaleźć kalkulatory OC, które wykonują wyliczenia tylko na podstawie kilku informacji o samochodzie, to jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu serwisy nie mogą podać nam dokładnych informacji o cenie polisy OC. Co więcej, cena ta często będzie znacznie różniła się od tej, którą otrzymamy po podaniu większej ilości danych.

Na koszt polisy komunikacyjnej OC wpływa bardzo wiele czynników, dlatego też pominięcie jednego z nich mogłoby przeszkodzić w wykonaniu obliczeń. Z tego też powodu internetowy kalkulator OC będzie wymagał podania przez użytkownika określonych informacji.

Dostępny w internecie kalkulator OC zapyta nas dokładnie o te same kwestie, o które pyta agent ubezpieczeniowy. Bez nich po prostu nie będzie można przygotować wiążącej kalkulacji!

Wypełnienie formularza w kalkulatorze ubezpieczeniowym on-line jest bardzo łatwe – wystarczy mieć pod ręką dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu lub wprowadzić do niego dane z pamięci. Wykonanie kalkulacji nie powinno zająć nam więcej niż 5-10 minut!

Jakie dane podać, aby otrzymać dokładną kalkulację?

Internetowy kalkulator OC będzie zatem wymagał od swojego użytkownika podania określonych danych. Dane te można podzielić na trzy kategorie, a mianowicie na dane dotyczące samochodu, jego właściciela, a także samego ubezpieczenia.

Pytania dotyczące samochodu:

 • marka
 • model
 • wersja
 • rocznik
 • typ paliwa
 • rodzaj skrzyni biegów
 • pojemność silnika
 • obecny i deklarowany przebieg
 • data pierwszej rejestracji pojazdu
 • miejsce parkowania
 • stosowane zabezpieczenia antykradzieżowe
 • własność samochodu – jeden właściciel, współwłaściciele

Pytania dotyczące właściciela samochodu:

 • data urodzenia
 • płeć
 • miejsce zamieszkania
 • stan cywilny
 • liczba dzieci
 • data uzyskania prawa jazdy

Pytania dotyczące ubezpieczenia:

 • dane o poprzednim ubezpieczycielu
 • informacje o historii szkód (weryfikacja niezależna przez UFG)
 • data, od której ma obowiązywać nowe ubezpieczenie

Wszystkie pytania prezentowane są w formie czytelnego formularza, który pozwala także na wybranie części odpowiedzi z listy. Dzięki temu wypełnienie go jest bardzo łatwe i szybkie!

Po wprowadzeniu do formularza kalkulatora OC wszystkich wymaganych danych, rozpoczyna on obliczenia. Najczęściej trwają one kilka minut – w tym czasie nie należy zamykać strony internetowej. Wyliczenia możemy zobaczyć w formie listy prezentującej oferty od najtańszej do najdroższej, dlatego natychmiast wybierzemy najkorzystniejszą opcję.

Gdy będziemy chcieli wykupić daną polisę, możemy zrobić to również przez internet. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku przejdziemy na stronę wybranego ubezpieczyciela, aby tam wypełnić dodatkowy formularz. Za polisę można zapłacić także on-line.

Czy w kalkulatorze OC trzeba podawać numer telefonu i PESEL?

Kalkulator ubezpieczeniowy może poprosić nas także o podanie numeru telefonu oraz numeru PESEL. To dane osobiste, więc czy naprawdę trzeba podawać je w kalkulatorze OC?

W zależności od typu kalkulatora, podanie numeru telefonu i numeru PESEL nie jest konieczne, jednak niektóre z nich wymagają ich wpisania. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z zasad kalkulacji stosowanych przez ubezpieczycieli, którzy będą takich informacji po prostu nie wykonają obliczeń.

Brak podania numeru telefonu lub PESEL-u w kalkulatorze ubezpieczeniowym może spowodować, że otrzymamy niekompletną kalkulację, a tym samym możemy ominąć bardzo atrakcyjną dla nas ofertę. Numer telefonu może pomóc nam także w uzyskaniu pomocy od agenta ubezpieczeniowego, jeśli nie wiemy, na jaką polisę się zdecydować, lub mamy dodatkowe pytania.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że osoba podająca swój numer telefonu w kalkulatorze OC i wyrażająca zgodę na wykorzystanie swojego numeru w celach marketingowych może ją wycofać, a wtedy nie będzie otrzymywać dalszych informacji handlowych.


Chcesz kupić najtańszą polisę OC? Nie wiesz, jaki ubezpieczyciel będzie najlepszy? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych Porówneo.pl ! To właśnie pod tym adresem możesz już w ciągu paru minut otrzymać dokładną kalkulację polis komunikacyjnych – bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jakie towarzystwo ma dla Ciebie najtańszą ofertę!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości