Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Kamera do samochodu - jaką wybrać? Ceny, opinie, porady

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Wielki brat za szybą. Wybieramy wideorejestrator do samochodu Wideorejestrator może pomóc uniknąć kontrowersji w przypadku kolizji. Pozwala także nagrać wyczyny kierowcy w zawodach motorowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając kamery do samochodu.

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne urządzenia rejestrujące obraz były duże i ciężkie. Kamery na kasety VHS zajmowały pół szafy, a ciemne obiektywy bez odpowiedniego wspomagania lampą kompletnie nie sprawdzały się po zmroku. Dodatkowo za niezłą kamerę trzeba było zapłacić nawet 5-6 tysięcy złotych. Dziś miniaturowe zestawy rejestrujące obraz potrafią nagrywać nawet w ciemnościach, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Trzecie oko

Wideorejestrator jako element dodatkowego wyposażenia jeździ w coraz większej liczbie polskich samochodów. Jak przekonuje pan Marek z Rzeszowa, jego zastosowanie może być bardzo szerokie.

– Sam startuję w zawodach Konkursowej Jazdy Samochodem. Kamerę kupiłem, aby nagrywać swoje występy. Dzięki temu potem mogę je obejrzeć i przekonać się, jakie błędy popełniłem w czasie jazdy – mówi kierowca.

Przecztaj także: Rejestracja samochodu od A do Z. Poradnik

Ale rozrywka to nie wszystko. Jak przekonuje Ryszard Lubas, doświadczony adwokat z Rzeszowa, nagranie z wideorejestratora może okazać się pomocne np. do ustalenia przebiegu wypadku albo kolizji.

– Co prawda takie urządzenia nie posiadają koniecznych atestów, ale nagranie zawsze można poddać analizie przez biegłego, który ustali, czy jest prawdziwe. Jeśli jest ono na oryginalnym nośniku i nie zostało zmodyfikowane, a biegły to potwierdzi, w wielu sytuacjach, może być dowodem w sądzie – przekonuje prawnik.

Przeczytaj więcej: Opony letnie. Kiedy założyć, jak wybrać najbardziej odpowiednie?

Nieco gorzej sytuacja przestawia się wówczas, gdy dodatkowo trzeba ustalić np. prędkość pojazdów biorących udział w kolizji. W przypadku rejestratorów wyposażonych dodatkowo w GPS będzie ona zapisana, ale sąd nie weźmie jej pod uwagę. Amatorskie urządzenia nie mają świadectwa wzorcowania, dlatego wykonywany przez nie pomiar jest traktowany tylko jako wartość przybliżona.

Sprawdź kąt widzenia

Na rynku oferta wideorejestratorów jest potężna. Jak wybrać najlepszy? Fachowcy handlujący tego typu sprzętem wybór radzą zacząć od sprawdzenia parametrów kamery. Aby nagranie było dobre, kamera powinna mieć jak najszerszy kąt widzenia. Minimum to 120 stopni – wówczas urządzenie rejestruje to, co dzieje się przed samochodem oraz po obu stronach jezdni. Ten warunek spełnia większość produktów obecnych na rynku, ale wiele z nich oferuje nawet 150 stopni.

Aby kamera poradziła sobie z rejestracją obrazu po zmroku, powinna być odporna na tzw. zewnętrzne olśnienia, których źródłem są np. latarnie uliczne, albo światła samochodów jadących z naprzeciwka. Jakość nagrania nocą poprawiają diody doświetlające otoczenie podczerwienią, które montowane są w niektórych rejestratorach.

- Ale nawet mając takie wyposażenie kamera nagra tylko obraz w niedalekiej odległości od auta, a kolory będą mocno przekłamane. Nocą takie rejestratory nie działają najlepiej – mówi Bogdan Kawa z firmy Apollo w Rzeszowie.

Przeczytaj także: Świece żarowe w silnikach diesla. Eksploatacja, wymiana, ceny 

Drugą istotną informacją o kamerze jest rozdzielczość rejestrowanych obrazów.

- Im większa tym lepsza, ale minimum to w tej chwili HD czyli 720 p (1280x720). Taki obraz można odtworzyć w niezłej jakości na monitorze HD. Jest jednak poważne „ale". Im wyższa rozdzielczość, tym większe pliki, a co za tym idzie, także większy problem z zapisem danych, co jest minusem rejestratorów nagrywających w full HD czyli 1080 p (1920x1080) – tłumaczy Kawa.

Dlatego warto zainwestować w urządzenie obsługujące duże karty pamięci (standardem jest obsługa kart o pojemności maksymalnie 16-32 GB, zazwyczaj to karty SD lub microSD) albo posiadające dużą pamięć wewnętrzną. Większość rejestratorów dzieli długie nagrania na wiele plików, mieszczących najczęściej od dwóch do piętnastu minut filmu. Dzięki temu zapis zajmuje mniej miejsca i łatwiej usunąć z niego niepotrzebne sceny, robiąc w ten sposób miejsce na kolejne nagrania. Większość kamer nagrywa filmy w tzw. pętli, stare nagrania zastępując nowymi. Zależnie od rozdzielczości obrazu karta 32 GB mieści od kilku do kilkunastu godzin filmu.

Kamery do samochodu z wbudowanym czujnikiem ruchu nagrywają tylko wówczas, gdy samochód ruszy z miejsca, co pozwala oszczędzić miejsce na karcie. Ale może być także przyczyną kłopotów. Np. wówczas, gdy ktoś uderzy w nasze auto na postoju, np. podczas oczekiwania na zmianę świateł. Z drugiej strony kamera włączy się automatycznie (gdy ma wbudowany akumulator) także, gdy ktoś uderzy w zaparkowany samochód. Na filmie będzie więc widoczne auto sprawcy.

Bardziej rozbudowane urządzenia posiadające moduł GPS pozwalają uzupełnić zapis o datę, godzinę i aktualną prędkość. Są też urządzenia, które w przypadku niecodziennej sytuacji, jak np. gwałtowne hamowanie automatycznie rejestrują przebieg zajścia i uniemożliwiają usunięcie pliku nawet wówczas, gdy na nośniku skończy się miejsce. Urządzenia z czujnikiem wstrząsów zapisują też, z której strony i z jaką siłą nastąpiło uderzenie. To też pomaga w ustaleniu przebiegu ewentualnych kolizji.

Wyświetlacz i akumulator

Jak niemal każde urządzenie elektroniczne wideorejestrator także wymaga zasilania. Najtańsze urządzenia nie posiadają wbudowanych akumulatorów, korzystają, wyłącznie z instalacji elektrycznej samochodu. Takie rozwiązanie ma sens tylko wówczas, gdy kierowca nie korzysta z innych urządzeń podłączanych do gniazda zapalniczki.

- Gorzej, jeśli w aucie jest dodatkowo np. nawigacja, która wymaga tego samego źródła zasilania. Dlatego znacznie lepiej zdecydować się na kamerę z dodatkowym, własnym akumulatorem. Alternatywą dla takiego urządzenia jest przejściówka montowana do gniazda w samochodzie, pozwalająca podpiąć nawet kilka urządzeń naraz. Można ją kupić za kilkanaście złotych np. na stacji benzynowej – dodaje Bogdan Kawa.

Cena wideorejestratora w dużej mierze zależy od jakości układu optycznego, który wpływa na rozdzielczość i jakość filmu, oraz rodzaju i wielkości wyświetlacza. Najtańsze zazwyczaj są te urządzenia, które wcale nie mają ekranu. Standard to monitor o przekątnej od dwóch do trzech cali (ok. 5 - 7,5 cm). To w zupełności wystarczająca wielkość, pozwalająca śledzić na bieżąco nagranie zza kierownicy. W większy ekran nie ma sensu inwestować, bo dane z pamięci wewnętrznej lub karty pamięci i tak najczęściej ogląda się na komputerze w domu.

Ciekawą propozycją są kamery do samochodu współpracujące z nawigacją GPS, która może służyć także jako ich wyświetlacz. Wielu producentów pozwala podpiąć do rejestratora kamerę cofania, co zwiększa funkcjonalność jego monitora.

Przygotuj ok. 300 zł

Jak wspomnieliśmy, ceny najprostszych urządzeń zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najczęściej są to jednak produkty kiepskiej jakości, umożliwiające zapis w niskiej rozdzielczości i tylko na mało pojemnych nośnikach. W nocy są praktycznie bezużyteczne.

Za niezły rejestrator nagrywający w rozdzielczości HD, posiadający dwucalowy ekran i wbudowaną baterię trzeba zapłacić ok. 250-350 zł. Na rynku popularnym modelem jest Mio Mivue 338, który można wykorzystać także jako aparat fotograficzny. Urządzenie posiada wyjście AV, pozwalające podłączyć je bezpośrednio do monitora.

Nieco taniej, za ok. 180 zł można kupić model U-DRIVE DVR popularnej w Polsce firmy Media-Tech. Urządzenie posiada aparat  fotograficzny, podpięte do zapalniczki uruchamia się automatycznie po włączeniu silnika. Wbudowane diody pozwalają fotografować i nagrywać przedmioty także w ciemności. Rozdzielczość nagrywanego obrazu to 720 p.

W sklepach internetowych dużym wzięciem cieszy się jeszcze urządzenie Overmax Cam 04. Kosztuje ok. 250 zł. Nagrywa filmiki w rozdzielczości full HD, po zmroku automatycznie przełącza się na tryb nocny. Wykorzystywane jako aparat fotograficzny rejestruje obraz w rozdzielczości 12 megapikseli, menu jest w języku polskim.

Kamera do samochodu z modułem GPS, pozwalającym odtworzyć prędkość i przebieg trasy kosztują minimum 500 zł. Najtańszy wideorejestrator z nawigacją GPS też kosztuje ok. 500 zł.

W przypadku kamer do samochodu rejestrujących obraz w rozdzielczości mniejszej niż HD można wybrać kartę pamięci SD klasy 4. Ceny kart o pojemności 16 GB zaczynają się od 40 zł, a tych o pojemności 32 GB od 80 zł. Do wideorejestratorów nagrywających obraz w rozdzielczości HD i full HD trzeba wybrać kartę z większą prędkością zapisu - SD klasy 10. Ceny takich kart o pojemności 16 GB zaczynają się od 60 zł, a 32 GB od 110 zł.

Większość wideorejestratorów samochodowych jest przystosowana do montażu w kabinie. Kamera, którą można zamontować na karoserii auta albo na motocyklowym kasku musi mieć solidniejszą obudowę, zazwyczaj wodoodporną i konstrukcję odporną na wstrząsy. Zestaw złożony z kamery i solidnego uchwytu z przyssawką kosztuje ok. 1000 zł.

Bartosz Gubernat
fot. Bartosz Gubernat 

Wielki brat za szybą. Wybieramy wideorejestrator do samochodu
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Wielki brat za szybą. Wybieramy wideorejestrator do samochodu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • marko (gość)

  Zadowolony jestem z tego jak nagrywa kamera Truecam model A4. Na stronie truecam.pl zaraz na głównej jest pełny opis z bardziej technicznymi informacjami. Raz mi się już takie video zdążyło przydać, jak mnie gość rąbnął na krzyżówce pod blokiem. Najpierw wyskoczył z krzykiem, że to moja wina, ale jak mu kamerkę pokazałem to od razu przystopował i przestał się tak ochoczo rzucać ;)

 • Roman (gość)

  Najważniejsze rejestrator żeby miał dobry sensor i matrycę. Bez tego ani rusz bo na nagraniu nie będzie wiele widać. Ja korzystam z kamerki Xblitz p500, która ma sensor Sony IMX322. Wszystko filmiki w jakości HD, bardzo czytelne bez względu na warunki i porę nagrywania. Do tego bardzo praktyczny magnetyczny uchwyt jak się nie chce zostawiać kamerki w aucie. Łatwo się wypina i nie trzeba się męczyć z przyssawkami.

 • dyyydek (gość)

  Polecam jednak poczytać na tych stronkach: http://prostyporadnik.blogspot.com/2016/11/jaka-kamere-samochodowa.html http://dashcamtalk.com

 • Heniek (gość)

  Nr 1 na świecie to Blackvue .Mają bardzo dobrą sprzedaż w Stanach. Ich kamery są dość drogie ale przede wszystkim niezawodne .Produkują kompaktowe urządzenia wyposażone w dodatkowe moduły pozwalające monitorować samochód. Dyskusja na temat jakości nagrań robi się nudna . Ten sprzęt ma pewne ograniczenia i nie pozwoli odczytać tablic rejestracyjnych ze 100m ,co z tego że obraz w nocy jaśniejszy jak nie zobaczysz więcej szczegółów niż na tym ciemniejszym i jakie ma znaczenie czy niebo jest bardziej czy mniej niebieskie.

 • tinella (gość)

  Chłopakowie zamówiłam na avans.pl taką kamerkę co montuje się w samochodzie i nagrywa się co się dzieje przed autem. Przy piratach drogowych takie urządzenie jest potrzebne

 • Max (gość)

  Ważna jest matyca ,procesor ,materiał obudowy (bo niektóre nie wytrzymują wysokich temperatur) ,oprogramowanie i wiele innych elementów. Dlatego dobry sprzęt nie jest tani ,a niska cena zawsze jest jakimś kompromisem. Nie każdego stać na Blackvue ale jak kamera ma kosztować 200 zł to powinna się zapalić w głowie czerwona lampka.

 • Pozytywnygosc (gość)

  Po tym jak ostatnio jest głośno o kamerkach do samochodów to sam kupiłem, wziąłem Lamax c5 bo spodobała mi się myśl kamery w lusterku. A sprzedawca też ją polecał.

 • majka (gość)

  Polecam ci Xblitza P600 ma dwie kamery można nagrywac co dzieje się z przodu i z tyłu auta, bardzo dobra jakośc nagrań, polecam

 • damian_ferolno (gość)

  Od kilku miesięcy korzystam z kamerki Xblitz GO (special edition) i powiem że sprawuje się bez zarzutu. Z ciekawszych funkcji ma tryb monitorowania parkingu, szerokokątną soczewkę 170 stopni czy rozdzielczość obrazu 1920*1080P w 30fps. Jak dla mnie w tej cenie zakup całkiem dobry.

 • mikla (gość)

  z Xblitza to też ta Black Bird jest dobra, u nas dziala od prawie 2 lat , także polecam

 • mader (gość)

  Xblitz bardzo dobra firma, ja mam też od nich kamerkę ale model P500. Dla mnie wystarczająca

 • Tomasz (gość)

  Mam taką, z chipsetem NOVATEK. Jest mnóstwo podróbek więc jeśli jakaś kosztuje mniej niż 180zł będzie nieoryginalna. Jakość nagranych przez tanie rejestratory filmów będzie sięgała dna... Polecam poszukać na alle...o.pl

 • olek944 (gość)

  A ma ktoś kamerkę Royall Car 7S? Ja dostałem ją na prezent i testuję teraz od tygodnia i musze przyznać że jest warta swojej ceny. Malutkie rozmiary, szybki i łatwy montaż, jakość nagrań na przyzwoitym poziomie. Polecam.

 • dominik_czas (gość)

  Teraz testuję kamerkę Xblitz X5 WI-FI i muszę powiedzieć że jakoś nagrań jest bardzo dobra. Fajnie że ma opcje połączenia ze smartfonem przez wifi, mogę zgrać sobie od razu film na telefon. Łatwo się montuje a cena jak dla mnie odpowiednia.

 • kriss krooos (gość)

  Najlepsza na rynku jest kamer firmy VIOFO, model a119 lub a119 pro te kamery pobijają wszystkie modele dostępne na rynku więcej modeli na autorejestratory.pl

 • miaszka (gość)

  Xblitz to bardzo dobra marka, ja mam akurat model Go Se , ulepszony model Go. Dobrze nagrywa i w dzień i w nocy, posiada g-sensor, funkcję sos, mocowana na przyssawkę. Fajna jest jak w tej cenie

 • Rafał (gość)

  Nie trzeba wydać 300zł można kupić dobrą kamerę nawet poniżej 100zł np w 1001drobiazgow.com

 • norek (gość)

  ja tam nie wierzę w takie kamerki nieznanej marki, szkoda kasy. Jak mam kupować ma być konkretny sprzęt na lata a nie bubel co niewyraźnie nagrywa. Mam obecnie tą z Xblitz - Trust. Nawet baterię zastąpioną super kondensatorem i się nie rozładowuje co troszkę, jakoś c Full HD, filtr polaryzacyjny, 6 szklanych soczewek. taką kamerkę można używac

 • kamillo (gość)

  Pewnie, że nie trzeba wydawac fortuny, żeby mieć naprawdę dobra kamerkę. Sam za swoją camroad 6.2 overmax dałem może z 250 zł i spisuje się bez zarzutów. Jak na kamerkę ma spory wyświetlacz IPS ponad 4 cale i sporo innych ciekawych funkcji.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości