Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kamerka samochodowa. Czego zabrania polskie prawo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mark Horn Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w swoim aucie kamerki samochodowej. Niestety nie wszyscy wiedzą czy i w jaki sposób nagranie z takiego rejestratora możemy potem wykorzystać. A co z publikacją takiego materiału w sieci?

Zastosowanie wideorejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku czy też kolizji – dzięki temu będziemy mogli ustalić całkowity przebieg zdarzenia z pomocą świadków biorących w nim udział, o ile dysponują właśnie tego typu urządzeniem.

Kamerka samochodowa. To jest dozwolone w Polsce

Można korzystać z kamer samochodowych i archiwizować pochodzące z nich nagrania. Warunkiem jest wykorzystywanie nagrania na użytek własny. Dozwolone jest wykorzystywanie nagrań na swoją obronę, jeśli np uczestniczyliśmy w zdarzeniu drogowym.  Kiedy nagranie stanowi dowód złamania przepisów., video możemy wysłać na policyjną skrzynkę.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Nagranie z kamerki samochodowej jako dowód w sądzie?

Nagranie zarejestrowane takim urządzeniem jest dowodem materialnym i może posłużyć jako dowód dla np. sądu. Trzeba jednak pamiętać, aby skierować do organu prowadzącego postępowanie np. prokuratury, formalny wniosek o dołączenie filmu do materiału dowodowego. W przypadku wątpliwości co do autentyczności nagrania, może zostać powołany biegły.

Kamerka samochodowa. Tego zabrania prawo w Polsce

Materiałów z kamerek nie można publikować w sieci, jeśli nie usunie się z nich wszystkich elementów pozwalających zidentyfikować sprawcę wykroczenia. Dokonując nagrania nie możemy łamać przepisów, bo sami zostaniemy ukarani.

Kwestią sporną są tablice rejestracyjne. Numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, ale pamiętajmy, że ich ekspozycja w wideo może być podstawą do oskarżenia o naruszenie dóbr osobistych.

Kamerka samochodowa. Takie jest prawo w innych krajach

W Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy dotyczące używania kamerek w samochodach. W Austrii za korzystanie z kamerki samochodowej można dostać mandat w wysokości nawet 10 tys. euro. W Szwajcarii mandat za używanie kamerki samochodowej, która w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy może wynieść 3,5 tys. zł.

Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli

W Belgii opuszcza się możliwość rejestrowania filmików do celów prywatnych, domowych, turystycznych, jednak nagrań nie można publikować bez zgodny zarejestrowanych na nim osób. Z kolei w Portugalii nagrywanie przez kamerkę samochodową jest dozwolone na własny użytek, ale nie może być traktowane jako materiał dowodowy. Jadąc do Francji należy pamiętać o zakazie używania urządzeń z monitorami, innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 6666 (gość)

  Moim zdaniem nagrywający powinien posiadać zgodę na nagrywanie i publikacje i zakres odpowiedzialności za te nagrania aby nikomu nie szkodzić w jakikolwiek sposób Pozdrawiam Krzysztof

 • Henryk (gość)

  Pytanie jak będę chodził po mieście ze zwykla kamera i kręcił to tez mnie ukarzą czy tylko filmowany będzie protestował.

 • Kapuś (gość)

  Nagrywają ******** wysyłają na policję Ci się cieszą i ***** kapuś ma satysfakcję bo z natury to *****. Pozdrawiam donosicieli konfidentów i inne ****..

 • Es (gość)

  To turyści w Austrii muszą mieć fotograficzną pamięć żeby mieć jakąś pamiątkę.

 • Es (gość)

  To Japończycy chyba do Austrii nie jeżdżą. Oni lubią wszystko nagrywać.

 • Misiek gosc (gość)

  Kamerka jest ok bo jest dużo młodych poratow co prawo i przepisy maj w d ...e

 • Abduu (gość)

  Nic nowego stare badziewie piszą to chyba po raz setny ,podobnie jak i o bezterminowych prawach jazdy ,niczym innym się nie zajmują ,a jest tyle innych spraw , ważnych dla kierowców smutne to ,beznadziejne .

 • Oko (gość)

  Nagrywanie przez kamerke w pojedzie inne pojazdy i "sytuację" można tylko używać dla wlasnej obrony i ewentualnie w ustaleniu sprawcy. Co do wysysania filmów jako "kapuś" to wszystko zależy od danej sytuacji na drodze lub w innej sytuacji. Nie należy każdego kto wysyła brać jako konfidenta. Potrzebny gadżet bo ułatwia rozwiazanie sporów na obie strony. Uważajmy na drodze na innego użytkownika i bądźmy uprzejmi dla siebie a kamerka się nie przyda chyba że filmować naturę

 • Transit (gość)

  Każdy sposób, by ograniczyć głupotę na drodze jest dobry. Także wysyłanie filmów Policji. Ja wysyłam. Średnio trzy tygodniowo. Tak, to dużo! Ale czy to moja wina, że tylu jest idiotów na drodze? Ksywka typu: konfident, kapuś i inne na K mnie ni ziębią ni grzeją więc se odpuśta pierdoły pod moim adresem.

 • Transit (gość)

  Każdy sposób, by ograniczyć głupotę na drodze jest dobry. Także wysyłanie filmów Policji. Ja wysyłam. Średnio trzy tygodniowo. Tak, to dużo! Ale czy to moja wina, że tylu jest idiotów na drodze? Ksywka typu: konfident, kapuś i inne na K mnie ni ziębią ni grzeją więc se odpuśta pierdoły pod moim adresem.

 • Transit (gość)

  Każdy sposób, by ograniczyć głupotę na drodze jest dobry. Także wysyłanie filmów Policji. Ja wysyłam. Średnio trzy tygodniowo. Tak, to dużo! Ale czy to moja wina, że tylu jest idiotów na drodze? Ksywka typu: konfident, kapuś i inne na K mnie ni ziębią ni grzeją więc se odpuśta pierdoły pod moim adresem.

 • Kierowca (gość)

  Gdyby ludzie jeździli przepisowo to kamerki nie byłyby potrzebne a tak no to trzeba tępić takich

 • Hmmm (gość)

  No super. Ja mam telefon z nawigacją. Zupełnym przypadkiem, od razu nagrywa w pętli obraz z kamerki i ... się tym nie chwali na ekranie :)

 • Artur (gość)

  Za dużo prawdy w tym artykule nie ma. Ale wierszówka jest.

 • Artur (gość)

  Za dużo prawdy w tym artykule nie ma. Ale wierszówka jest.

 • Wiktor (gość)

  Jeśli nagranie z kamerki wyjaśni prawdę z kontroli policji na drodzę czy z przebiegu wypadku na drodze to jest to urządzenie niezbędnych informacji i jest potrzebne i nie zastąpione, bo polskie prawo w wyjaśnianiu winy jest złe i łamiący to prawo mają za dużo przywilejów.

 • Miasto (gość)

  Kamery to tylko słoiki montują...

 • Cwaniak (gość)

  Kamerka to bat na cwaniaków i arogantów na ulicy ...

 • Ja (gość)

  A co z policja. Dodatkową zakładają radio do sygnałów na wysokości wzroku i u góry deski rozdzielczej. Zasłaniając szybę przednia.

 • Zibi (gość)

  Kamerki to rzecz zbędna. Wystarczy jeździć przepisowo. Tylko u nas policja potrzebuje mieć donosicieli jak kiedyś ormo. Najlepiej w Austrii policja nie musi mieć kapusiow a jeszcze za kamerkę wystawi solidny mandat.

 • Jogi (gość)

  Co znaczy wystarczy jeździć przepisowo? G.... o mi to da jak jakiś nie przepisowy debil wymusi pierwszeństwo i rozp... mi auto. Albo jak ominie stojące na pasach auto i stuknie l pieszego. Kamery wtedy jest super.

 • Ja (gość)

  To dlaczego rejestrują wszędzie Tesle które cały czas nagrywają wszystko do okoła

 • Leshido (gość)

  Ja filmuje od lat baranów na drogach i od razu do sieci Jeszcze nikt nie protestował

 • Chinczyk (gość)

  100% austryjakow to konfidenci gdy cie przyłapie na wykroczeniu od razu dzwoni na policje

 • Rubis (gość)

  Kamerę mam na własny użytek tak żeby w razie czego był dowód w sądzie czy przed policją. A taki sprzęt posiadam głównie ze względu na tryb parkingowy tak żeby w razie problemów parkingowych mieć jakiś punkt zaczepienia. Ostatnia kamera Mikavi pq4 ma taki tryb aktywny i nagrywa 24h non stop. I już dzięki temu udało mi się ustalić kto zarysował mi auto na parkingu, do tego nagranie przydało się też sąsiadowi w podobnej sytuacji - kamera zadziałała bezbłędnie. A co do nagrań z trasy - każdemu zdarza się coś odstawić od czasu do czasu. Nie myli się tylko ten co nie jeździ.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości