Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kara dla kierowcy. Uwaga! Można dostać 30 000 zł grzywny

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator mandatów i wielu kierowców zostało już ukaranych mandatem w wysokości 2,5 tys. zł za przekroczenie prędkości. Okazuje się, że kary mogą być bardziej odczuwalne pod względem finansowym.

Po raz pierwszy od wielu lat od stycznia 2022 roku zmianie uległy kwoty mandatów, które mogą otrzymać kierowcy. Zmiana jest dość radykalna. Od stycznia 2022 r. maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tys zł (wcześniej było to 500 zł). Jednak sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tys. zł. Przed 1 stycznia 2022 roku górna granica byłą ustanowiona na poziomie 5 tys zł.

Kierowca nie ma obowiązku przyjmować mandatu, o czym policjant musi go poinformować.  Wtedy sprawa trafia do sądu. 

Zdarzają się także sytuację, że funkcjonariusz może zdecydować, że kierowcy należy się wyższa kara, niż ta zapisana w aktualnym taryfikatorze. Kieruje sprawę do sądu, gdzie można dostać nawet 30 000 zł grzywny.

Kiedy można dostać karę 30 000 zł? Sąd wymierzy taką karę za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy bez ważnego prawa jazdy.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Taki wymiar kary może być także zasądzony za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, niezatrzymanie się do kontroli drogowej, czy nieudzielenie pomocy ofierze wypadku.

Z maksymalnym wymiarem kary trzeba także liczyć się w przypadku niewskazania sprawcy przestępstwa, gdy użyczyliśmy mu nasz samochód.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Pompeusz (gość)

    Co za bzdury

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości